Zpět

Fanouškovský program

Pátek - 7.2.

15:00 15:30 16:00 16:30 17:00 17:30 18:00 18:30 19:00 19:30 20:00 20:30 21:00 21:30
Asian Line
Manga, anime, Japonsko, Korea, Čína... Historie, současnost, kultura...
Manga, Anime, Japan, Korea, China… History, present, culture...
D9 více >
Asijská tušová malba - sumie
Daniela Renčová
Přednáška je o asijském umění žít v přítomném okamžiku a asijské malbě, která je považována za meditativní techniku. Položení štětce, jeho protažení, pevná nebo chvějící se linka často vyjádří víc než složitá malba.
Velkoformátová malba sumie naživo
Daniela Renčová
Staňte se svědkem vzniku obrazu přímo před vašima očima. Exotická technika sumi-e se podobá tanci se štětcem, kdy se malíř a jeho námět stávají jedním.
Roboti v anime a realita
Filip "Fejsik" Koval
Japonská robotika patří k jedněm z nejrozvinutější na světě. Ukažme si jestli fikce pomáhá v rozvoji vědy nebo je to naopak. Přesvědčte se že anime není v mnoha ohledech tak napřed jak by se mohlo zdát.
Malba bambusu tušovou malbou
Daniela Renčová
Tušová asijská malba se snaží vystihnout podstatné rysy zobrazovaného předmětu a počítá s tím, že divák použije svoji představivost. Je kladen důraz na jednoduchost a harmonii s přírodou. Podstatu jednotlivých objektů zachycuje střídmými a rychlými tahy štětcem.
Komodo – „ostrov draků“
Michaela "Misha" Bošková
Cestopisná přednáška o malém Indonéském ostrově, kde ožívají legendy o dracích…
Nejzajímavější režiséři anime dneška
Tadeáš "Meon" Jojko
O tvůrcích anime se mluví vzácně i v anime komunitě, ale existuje pár jmen, jež se dokázaly vpálit do paměti i těm, kteří se jinak o anime vůbec nezajímají. Přednáška bude probírat nejenom ta známá jména, ale i nové tváře, jak se dokázaly vyřadit z davu a ty nejzajímavější filmy z jejich repertoáru.
Book Line
Science-fiction, fantasy a hororová literatura, spisovatelé...
Science-fiction, fantasy and horror literature, writers ...
D1 více >
Beseda s obránci Pevnosti
Martin Fajkus, Boris Hokr
Představí se vám časopis Pevnost, legendární měsíčník o sci-fi, fantasy a hororu. Šéfredaktor Martin Fajkus a jeho tým obránců budou mluvit o tom, co obnáší dělání takového časopisu a co se chystá do budoucna.
Ábíčko uvádí: Historie komiksů v ABC
Zdeněk Ležák, Vlastislav 
Zdeněk Ležák, šéfredaktor ABC vysvětluje spojení ábíčka a legendárních komiksů, které sám také vytváří. Hosté: Václav Šorel a Vlastislav Toman (pakliže bude zdráv) Moderuje: Pavel Dobrovský
Beseda s Benem Aaronovitchem
Ben Aaronovitch
Ben Aaronovitch je britský spisovatel, českému čtenáři známý hlavně díky své populární sérii fantasy detektivek Řeky Londýna, která byla popsána jako "Co kdyby dospělý Harry Potter začal pracovat u policie".
Jaz - Opráski sčeskí historje
Jaz
Jedinečná možnost se zúčastnit besedy s tajemným Jazem, autorem jednoho z neoblíbenějších komiksových stripů v České republice - Opráski sčeskí historje.
Superhrdinové, kožoměnci a pralidé
Františka Vrbenská
Lidé se zvířecími rysy, bytosti mezi divočinou a životem člověka, vlko/tygro/medvědo / a jiní „dlaci“, mutanti, chiméry, zkrátka theriantropi. Vstoupili do žánru fantastiky, ale původ mají ještě magičtější a tajuplnější. Jeho stopa vede až do moderního, reálného světa…
Future Line
Věda, technologie, budoucnost, lidstvo... Přednášky, panelové diskuse s odborníky...
Science, technology, future, humanity... Lectures, panel discussions with experts...
D2 více >
Emoce a emoční inteligence
Lenka Hradcová "Kleio"
Základní seznámení s lidskými emocemi, jejich působením na prožívání a aktivity člověka, zásadní podíl emocí na manipulativním chování a také základní faktory emoční inteligence. Přijďte si pro svou denní dávku emocí
50 let výzkumu Virtualní Reality
Adam Streck "AdamStreck"
Uběhlo už půl stoleti od chvíle kdy I.E. Sutherland vydal svůj historický článek "A head-mounted three dimensional display". Tato přednáška přináší vhled do virtuálních technologií a poznatků o jejich efektu na uživatele které posledních 50 let přineslo.
Prohnilí Habsburkové pohledem genetika
Radka Pourová "El.fean"
Okem zkušeného genetika se zkusíme podívat na spletitý rodokmen Habsburků s četnými svazky nejbližších příbuzných. Budeme zkoumat, jak se duševní porucha Johanny Šílené rozesela po všech panovnických rodech Evropy a jak nakonec málem vedla ke zkáze samých Habsburků.
Čtvrtinou impulzu vpřed!
Jaroslav Kousal
Lodě s nadsvětelnými pohony zůstávají v říši fantazie. Je však znám alespoň nějaký princip pohonu, který by dokázal urychlit loď minimálně na trochu důstojný zlomek rychlosti světla? Přednáška o statutu quo fyzikálních pohonů, konceptech za hranicemi všedních experimentů a pokusech obelhat fyziku.
Znakový jazyk
Pavla Třísková "Tenny"
Věděli jste, že znakový jazyk není mezinárodní a každá země má svůj? Na této přednášce si ukážeme ten, který se používá u nás - český znakový jazyk. Dozvíte se mnohé o jeho historii, o komunitě neslyšících a možná zbude čas i naučit se pár znaků.
Stopařův průvodce po Galaxii a SNA
Michaela Mendelová
Stopařův průvodce po Galaxii je legendární sci-fi, o tom žádná. Jak ale vypadá jeho síť vztahů mezi postavami a co z ní vyplývá? Je na tom něco zajímavého? Čeká vás trochu teorie, graf a pár čísel, které mohou změnit vaše vnímání téhle knihy. Snad po téhle přednášce nehodíte ručník do ringu.
TOP 10 konspiračních teorií
Zuzana Komprdová "Bellatrix"
Všichni víme, že svět ovládají Ilumináti. Nebo jsou to ještěří lidé? Kdo se v tom má vyznat... Přijďte na přednášku, pokud si chcete udělat pořádek v těch nejlepších konspiračních teoriích, zjistit, jestli je Země ve skutečnosti plochá nebo dutá a nechat si rozbít veškeré své představy o realitě.
Night Line
Horor a záhady - duchové, upíři, zombie, vlkodlaci... + postapokalypsa
Horror and mysteries - ghosts, vampires, zombies, werewolves ... + post-apocalypse
D8 více >
Projekce filmu: Drsný spasitel
Jaroslav Šetek + kolektiv
Fanfilm od SB Films vznikl podle scénáře M. Žambocha za podpory Startovače, kde vybral částku
250.000 Kč. Scénář začal vznikat v roce 2013 a film byl dokončen 2019 v tříčlenném postprodukčním týmu. Film byl inspirován stejnojmennou knihou. Projekt se nese v duchu hesla - "od fanoušků pro fanoušky".
Hannibal: analýza interakcí postav
Petra Poncarová - FFUK
V této přednášce představím analýzu interakcí postav celé série Hannibal (2013-15), konkrétně se jedná o analýzu sociálních sítí, která se používá např. při analýze soc. vztahů. Zároveň odpovím na otázku, kdo je hlavní postavou seriálu, jelikož odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.
Beseda k filmu Drsný Spasitel
Jaroslav Šetek + kolektiv
Film inspirovaný stejnojmennou knihou Miroslava Žambocha "Drsný Spasitel". Projekt se
nese v duchu hesla "Od fanoušků pro fanoušky". Přijďte si popovídat s tvůrci a zjistit zážitky z natáčení...
Američtí bohové Neila Gaimana
Veronika Rayne R.
Věříte v boha? A ve kterého? Že jste ateisti? Hm, zamyslete se nad tím znovu. Neil Gaiman už v knižní verzi dokázal, že to není pravda. Dokáže to i v novém seriálu?
Jedeme na larp
Martin Archalous
Chcete zažít skvělá dobrodružství ve fiktivních světech? Znepokojuje Vás, že Vaši kamarádi/kolegové/děti chtějí zažívat skvělá dobrodružství ve fantastických světech?
Přednáška o tom, co to je ten larp, proč není třeba se ho bát, jak jsem do toho spadnul já, a jak do toho co nejlépe spadnout taky.
Lucifer - pán pekla i Netflixu
Lucie Borecká
Zrušení seriálu není příjemné pro žádný fandom, fandom seriálu Lucifer se ale dokázal vzchopit a vynutil si přesun seriálu na platformu Netflix. V čem se poté seriál změnil, byl to opravdu šťastný krok?
Potter Line
Svět Harryho Pottera a Fantastických zvířat + Young Adult fantasy.
World of Harry Potter and Fantastic Beasts+ Young Adult Fantasy.
D4 více >
Potterfan o Potterfanu
Potterfan tým
Úvodní uvítací přednáška a beseda zároveň. Zajímá vás kdo je Potterfan? Jak jsme vznikli, jak se k nám přidat a nebo co jsme na letošním Comic Conu pro vás připravili?
Co víme o zakladatelském čtyřlístku?
Hana N. „Hanetka“
Pojďme si popovídat o čtyřech čarodějích, bez jejichž myšlenky založit školu by angličtí kouzelníci zůstali magicky negramotní. Kdo byli, jací byli, jak skončili? To vše a ještě více se dozvíte na této přednášce. Vlastní nápady a teorie vítány v besedě.
Harry Potter od A do Z
Markéta Z. „Affaia“
Přednáška pro zaryté fanoušky i úplné nováčky. Bude plná více či méně pravděpodobných teorií, neodmyslitelných faktů i nových skutečností. Ať už se chcete o Harry Potterovi něco nového dozvědět, nebo si jen o kouzelnickém světě popovídat, je tato přednáška právě pro vás.
Co je Young Adult?
Eva B. „Poison Ebi“
Jak se určuje kniha pro mládež? Co všechno se dá zabalit do balíčku tohoto žánru bez toho, aniž by
hrozila nálepka “jen pro dospělé”? Co vše je schované v knihách, které jsou často na polici mezi bestsellery, a proč vlastně tolik táhnou nejen mládež? Na všechny z těchto otázek vám ráda odpovím.
Do komnat!
Petra K. „Acalanthi“
Bradavice jsou ohromné místo, kam by se rád podíval nejeden z nás. Tu je jedna komnata, tam zas druhá, třetí, čtvrtá... A už jsme se ztratili ve změti chodeb a tajemných zákoutí! Pohyblivá schodiště nám taky moc nepomohla. Chce to mapu anebo průvodce. O jednom vím: následujte mne, prosím, do komnat!
YA co hýbalo světem
Marie S. „Maya“
I přes to, že se jednalo o literaturu pro mladistvé, oslovily napříč všemi generacemi. Které příběhy strhly vlnu nadšení, získaly filmová zpracování a jakou další tvorbu ovlivnily? Navíc se na obzoru rýsuje několik nových vycházejících hvězd, o nichž možná ještě hodně krát uslyšíme...
Nomen omen - strana světla
Hana N. „Hanetka“
O tom, jaký význam mají jména postav v univerzu J. K. Rowlingové, a proč mělo význam většinu z nich přeložit. Tentokrát se zaměříme na kladné postavy.
Sci-fi Line
Science-fiction: Stargate, Červený trpaslík, Pán Času a další SF.
Science-fiction: Stargate, Red Dwarf, Doctor Who and other SF.
D6 více >
To nej: Doctor Who
Lucie Borecká
Zajímá vás ty opravdu NEJ - Nejlepší nebo naopak nejhorší epizody? Najdeme ty nejbizardnější monstra, nejlepší i nejhorší společníky a ty nej zápletky.
Soutěž s Červeným trpaslíkem
Martin Sedlařík "BredBrodak"
Za mírného poslechu kapely Degen a spol. Je zde pro vás nová soutež o hodnotné ceny.
ps. Všem připomínám že drogy na učení, jsou nepřístupné a mohlo by dojít i na vyšetření moči. Veškerá moč přistižena, při podvádění bude vyloučena.
Rocky Horor Picture show
Adéla Alexis Hájková
Film, který vznikl před 45 lety ale přesto nezapadl v dějinách kinematografie. Co je na něm tak zvláštního, že se stal jedním z nejznámějších queer filmů v historii? Co vlastně stojí za jeho úspěchem?
25 let Stargate
Kateřina Onderková "viki"
Letos uplyne 25 let od premiéry filmu SG. Připomeňme si co všechno jsme za tu dobu s fenoménem Stargate prožili.
Wraith are timeless
Esther Sarai Devries
We will have a look at the moment when we saw the Wraith and how it impacted us. We will concentrate on their culture and why we do not believe they are per definition evil. We will also include Artworks of several Wraithfans, things about the wraith that inspired us to create art.
Stargate quiz
Eva Lipenská "Odyssea"
English friendly!
Myslíte si o sobě, že jste největší znalec Stargate? Přijďte si poměřit síly s dalšími fanoušky! Správně zodpovězte otázky ze světa Hvězdné brány a vyhrajte krásné ceny!
Současné sci-fi seriály
Renáta Topilová "Rendie"
Od natáčení Hvězdné brány uplynul již nějaký ten pátek a pokračování je (zatím) v nedohlednu. Pojďme se podívat, jaké sci-fi seriály právě "letí" a na co se koukat.
Star Line
Star Trek + Star Wars program. Přednášky, diskuse, soutěže...
Star Trek + Star Wars program. Lectures, discussions, competitions...
D7 více >
CZK se představuje
Jana "Xyll" Krčmářová
Dozvíte se spoustu zajímavostí a faktů z 25 leté historie ST klubu CZ Kontinuum i naše plány do budoucna.
Star Trek: Picard - křest knihy
Laser +  hosté
Křest knihy nakladatelství Laser Star Trek: Picard - Nejposlednější z nadějí k novému seriálovému hitu od Amazonu následovaný besedou s představiteli edice a překladatelem o knize samotné, seriálu i výhledu do budoucnosti edice.
Star Wars: Klonové války se vrací!
Pavel Klimeš
Zbrusu nová řada TV seriálu Star Wars: Klonové války se brzy objeví na platformě Disney+ a tato přednáška vám přiblíží, co můžete v nové řadě čekat a také vše, co jste o tomto kultovním seriálu nevěděli!
Co jsou želvušky vlastně zač
Karolína "Simka" Simkovičová
Roztomilé mikroorganismy, co dokáží přežít apokalypsu. Jaká je ale jejich role ve Star Treku Discovery? Přijďte také zjistit, jak si můžete vyrobit vlastní plyšovou želvušku.
Knihy Star Wars v češtině
Milan Pohl
Příští rok uplyne rovných 30 let od vydání první knihy Star Wars v českém jazyce. Jak probíhalo publikování románů a encyklopedií Star Wars v českém prostředí? Co všechno jejich vydávání obnáší? A jak se situace za tu dobu změnila? Přijďte na přednášku překladatele Milana Pohla a dozvíte se víc.
Jak se stát sběratelem
Jakub "Jim" Holy
Jaké Star Trekové předměty sbírat, aby si udržely hodnotu v čase? Jak vytvořit ucelenou sbírku, aby dávala smysl? Jak se účastnit aukcí a vybrat ty nejlepší kousky? Kde získat potřebné informace a kde začít? Ať jste nováček, nebo pokročilý sběratel, je tato přednáška stvořená přímo pro vás.
One day I'll become...
Roman Gregorička
Slovenský Star Wars Fanfilm od Romana Gregoričky z dílny SpyGER ARTS. Kromě promítání onoho díla zde bude i beseda se samotným autorem.
Throne Line
Hra o trůny, Pán prstenů + Fantasy & Historie
Game of Thrones, Lord of the Rings + Fantasy & History
D3 více >
Královna ze Sáby - asasinka a démonka
Barbara Oudová Holcátová 
Královna ze Sáby se poprvé objevuje v Bibli, ale později se stane populární figurou blízkovýchodního i evropského folklóru a zvládne přitom projít více proměnami než průměrný pokémon. Přijďte si poslechnout, jak se z důstojné panovnice, co vyjednává se Šalamounem, stane démonka či sexuální symbol.
TOP 10 postav s vyplýtvaným potenciálem
Zuzana K. "Bell"
Ať už si o závěru ságy myslíme cokoli, nedá se popřít, že některé postavy si prošly plnohodnotným vývojem a byly smysluplně využity až do samotného konce, zatímco u jiných nám něco chybělo. Které postavy nedosáhly svého plného potenciálu? A jak mohly být využity lépe?
Jak se povedl Zaklínač od Netflixu?
Zuzana K. "Bell"
Netflix nám naservíroval seriálovou adaptaci slavné fantasy ságy o Zaklínači od A. Sapkowského. Jak se to povedlo, jaké jsou silné stránky adaptace a kde má naopak slabiny? Kromě zhodnocení první série se na této přednášce krátce podíváme i na to, co nám Netflix hodlá nabídnout do budoucna.
Soutěž: GoT postavy v jiných rolích
Eva Lipenská "Odyssea"
English friendly!
Asi vás nepřekvapí, když se dozvíte, že herci z GoT měli i jiné role. Ale poznáte je v nich? Koho hrál v GoT ten týpek v modrých šatech? Přijďte prokázat svoje schopnosti v odhalování postav!
Kam se poděly skotské lesy?
Tereza K. "Tess"
Řekni, kde ty lesy jsou... dneska by to nikdo neřekl, ale Skotsko byla krajina hlubokých a temných hvozdů. Kam zmizely? Kdo za to může? A vrátí se někdy?
Stručná historie Západozemí
Jakub Š. "Šnorbi"
Pokud vás zajímají dějiny Západozemí, tak tato přednáška je určena právě pro vás. Naleznete v ní totiž stručně popsanou historii Západozemí a to od doby prvních lidí až do současnosti.
Krotitelé draků - živé RPG, profi herci
Ladislav Karpianus, Matěj 
Živé RPG s profesionálními herci. Představte si pořad, ve kterém ani sami herci do poslední chvíle neví, jak se dál bude odvíjet děj! Pořad, založený na improvizaci a náhodě určené několika hody kostkou. Pořad, ve kterém známé osoby od divadla, filmu a seriálů hrají stolní hru Dungeons and Dragons!
Workshop Line
Workshopy - vyrobte si rekvizitu nebo něco na památku.
Workshops - Make a prop or something to remember.
D10 více >
Taška s motivy SG
Kateřina Onderková "viki"
Přijďte si namalovat na plátěnou tašku svůj oblíbený Stargate motiv nebo cokoli co Vás napadne.
Korálky, kam se podíváš
Olga R. "werenys"
Korálkové náramky, nejlehčí na vytvoření pro úplné začátečníky. Pokročilejší zvládnou třeba náušnice...
Vlastnoručně vytvořené věci jsou prostě nejhezčí.
Tajemství rodokmenu Přemyslovců
Radka Pourová "El.fean"
Historie nejstaršího českého panovnického rodu je spletitá a plná pikantních historek. Jako profesionální genetik a amatérský genealog vás provedu jejich rodokmenem a odhalím pro vás jeho taje a záludnosti, včetně těch, o kterých učebnice taktně mlčí.
Na přednášku navazuje genealogický workshop.
Nakresli si vlastní rodokmen
Radka Pourová "El.fean"
Pod vedením zkušeného genetika si můžete vypracovat vlastní rodokmen a zjistit, jaká vám z něj plynou zdravotní rizika. Dozvíte se, po čem pátrat, kde hledat a na co se ptát.