Zpět

Fanouškovský program

Pátek - 14.4.

15:00 15:30 16:00 16:30 17:00 17:30 18:00 18:30 19:00 19:30 20:00 20:30 21:00 21:30
Night Line
Supernatural, Walking Dead, horor, postapo
D1 více >
Očekávané horory
Amir Maksoud
Jste fanouškem hororu a chcete najít inspiraci na letošní návštěvu kina?
V této přednášce si probereme všemožné seriály a filmy s hororovou tématikou.
Jak vydat knihu, i když neumíte psát
Kristýna "Kayky Minor" Ni
Vyvedu Vás z omylu, že kniha musí být kvalitní. Vydavatelství jsou firmy, a jako takové chtějí vydělat. 50 odstínů u nás vyšlo, Historie Středozemě ne a mohli bychom pokračovat. Seznámím Vás tedy s metodami, jak se na knižní pulty dostat a ani jedna z nich nemá nic společného s tím naučit se psát.
Gothic Horror in Dungeons & Dragons
Leon Jenner
(v Angličtině) A spoiler-free look at the classic D&D adventure ‘Ravenloft’ and the Gothic Horror game setting that followed on from it from the 2nd edition AD&D to the latest 5th edition. D&D, but with a very different feel, emphasising stories, mystery, tragedy and classic Gothic villians!
Co všechno je vytýkáno Wednesday
Kristýna "Kayky Minor" Ni
Přestože seriál Wednesday zaznamenal velký úspěch, má i svoje kritiky. O těch nejčastějších i nejabsurdnějších si pohovoříme. Řeč bude mimo jiné o šovinismu, Covidu, porušování zákona, temných silách, Timu Burtonovi a chybách ve scénáři.
Mýty kolem Titanicu
Scarlett Rauschgoldová "Darth&
Je to přesně 111 let, co se slavná loď potopila. Stále nám však nedá spát. Za ty roky se vytvořilo plno divokých konspiračních teorií, ale také dost mýtů, které sice vypadají věrohodně, ale ve skutečnosti mají s realitou pramálo společného. Jak to tedy v noci ze 14. na 15. dubna 1912 nejspíš bylo?
Současné a budoucí fantasy seriály
Michal Krtouš
V poslední době se s fantasy seriály roztrhl pytel... Jakých všech jsme se dočkali a na jaké se můžeme těšit? Které se vyplatí sledovat a které raději vynechat? Společně prodiskutujeme současnou fantasy seriálovou tvorbu, zhodnotíme její kvalitu a očekávání do budoucna.
Sci-fi Line
Star Trek, Red Dwarf, Doctor Who, ostatní SF
D2 více >
Star Trek - vylosuj, nakresli, poznej
SilviSaleva
Přijďte se pobavit do Vašeho oblíbeného fandomu Star Treku, v rámci velmi zajímavé hry, podporující Vaší kreativitu. Hra je velice jednoduchá a vhodná i pro nováčky ve fandomu, kteří úplně neznají podrobně děj každé epizody.
Sci-fi soundtracky Johna Williamse
Robert Richter "E-Wan"
John Williams napsal hudbu celkem k 20 sci-fi filmům, mezi které patří např. 9 dílů Star Wars ságy a 7 sci-fi filmů režiséra Stevena Spielberga. Přijďte si tyto soundtracky připomenout a poslechnout si některé z jeho nejlepších skladeb ve spojení s filmovými scénami, bez dialogů a zvuk. efektů!
Sociální problematika na Zeměploše
Jáchym Hájek
Zeměplocha schovává za označením "humoristická fantasy" komentář Terryho Pratchetta k mnoha palčivým společenským tématům. Zabývá se mimo jiné sexismem, rasismem, nebo problematikou institucionalizového náboženství.
Star Trek: I can do it
Barbora Zítová
Americký televizní sci-fi seriál, celovečerní filmy, romány, komiksy a videohry. Řekneme si, jak dlouho trvá vidět všechny epizody a filmy, co si z toho odnesete a o čem jsou jednotlivé série. Přednáška vhodná pro úplné začátečníky.
60 let Doctor Who - co nás čeká?
Matěj Mišoň
Je to tady – 60 výročí Doctora Who, dva noví Doktoři, nový Showrunner a fůra novinek toho, co nás čeká na podzim a v příštích letech.
Strmý pád Johna Barrowmana
Tereza Kašpárková "Janto"
Jak se může člověk, který byl pro svou bezprostřednost 20 let miláčkem publika, stát ze dne na den vyvrhelem? Snadněji než byste čekali - v případě Johna Barrowmana k tomu stačil jeden jediný článek.
Throne Line
Game of Thrones, Lord of the Rings, fantasy, historie
D3 více >
Poznejte Grahama McTavishe
Eva Lipenská
Graham McTavish není jen Ser Harrold Westerling z Rodu draka. Přijďte se detailněji seznámit s jeho seriálovou a filmovou kariérou.
Bájné země, města a ostrovy
Scarlett Rauschgoldová "Darth&
O Atlantidě nebo Eldoradu jsme asi už slyšeli všichni. Bájných míst, která by měla na naší planetě existovat, je však mnohem více - nebo přinejmenším bylo. Pojďte si poslechnout něco o Puntu, Ofiru, Antilii, Šambale, městě Z a mnoha dalších. A na tu Atlantidu samozřejmě taky dojde.
Móda v Rodu Draka
Lenka "Peggy" Jelínková
Rod Draka nám kromě akce přinesl i spoustu zajímavých kostýmů. Jsou bohaté, komplexní, často odkazují na předchozí seriál. Které z nich jsou ty nejzajímavější? Jsou některé slabší? Co jste na nich možná přehlédli? Pojďme se společně podívat na ty nejhezčí a nejzajímavější z nich.
Hudba biblických filmových eposů
Robert "E-wan" R.
Období od konce 40. do poloviny 60. let minulého století bývá označováno jako zlatá éra filmových eposů, které vycházejí z příběhů Bible. Hudbu k nim napsala řada významných film. skladatelů té doby. Přijďte si poslechnout ukázky ze soundtracků z více než 20 biblických filmů, které dodnes vyšly.
Proč (ne)sledovat Rod draka
Ryuzaki
Existuje spousta důvodu, proč sledovat Rod draka (House of the Dragon), ale jako u každého seriálu se najde i něco, co by mohlo diváky odradit. Pojďme probrat, jaká jsou pro a proti sledování nového seriálu ze světa ledu a ohně.
Úžasná Zeměplocha Terry Pratchetta
Petr "Rausek" R.
Vítejte na Zeměploše (plochém světě spočívajícím na zádech čtyř slonů nesených obří želvou), která vznikla v hlavě britského autora, Sira Terryho Pratchetta. Ve světě plném nejen lásky, zrady, hrdinství, zbabělosti, intrik, ale i nejroztodivnějších postav a především Pratchettova humoru.
Potterfan Line
Harry Potter, Young Adult fantasy
D4 více >
Rokfortská psychológia.
Petra Stoláriková "Nena T
Si Potterhead? Čítal si knihy, videl filmy, poznáš každú jednu hlášku, tvoja závislosť na HP hraničí s obsesiou? Dobre... chápeme ťa... No zamyslel si sa nad psychologickým posolstvom tohto skvostu z pera J. K. Rowlingovej? Čo psychologické sa skrýva medzi riadkami? To ti povie Nena Turner.
Je to Easy?
Isabela "Easy" Moravcová
O sběratelství, podvodnících na netu, natáčení na YouTube a lásce k Harrymu.
Proč je kouzelnický svět stále atraktivní?
Papír vs. plátno
Lucie "Freya" Carvalho Al
Koukáš rád na filmy a miluješ knihy? Dokážeš si vybavit, kde jsou v nich rozdíly? Rádi si tě vyzkoušíme. Přijď si za námi otestovat své znalosti. Slibujeme, že o zábavu nebude nouze :-)
Girl power v HP1 - Cherche la femme
Petra "Bella" Pidimová
V sáze Harry Potter na první pohled jasně dominují muži, ženy a dívky jsou často jejich sekundantkami a sidekicky.Jaké je postavení žen v kouzelnickém světě, jak je na tom kouzelná společnost v otázkách zastoupení žen v politice, sportu a veřejném sektoru?
Posvátná osmadvacítka
Andrea "Tracy" Peřinová
Ač název připomíná spíše položku na nápojovém lístku u Tří košťat, jeho význam je naprosto odlišný.
Přiblížíme si samotný institut toho seznamu čistokrevných kouzelnických rodin, představíme si staré kouzelnické rody, které jsou jeho součástí a zabrousíme i k tématu krvezrádců.
Co je to vlastně Young Adult?
Lucie "Freya" Carvalho Al
Stává se vám, že si nejste jistí, co vlastně pojem Young adult znamená a ani tím, co do něj vlastně spadá a co už ne? V tom případě se pojďme společně na tento problém podívat a uvidíme, na co přijdeme.
Star Line
Star Wars, Stargate
D6 více >
Nejlepší momenty Jacka O'Neilla
Markéta Smazová "Kera"
Ano určitě jste si všichni vzpomněli na díl Hvězdné Brány Časová smyčka :). Nicméně se spolu podíváme i na to jak si Jack O'Neill poradil s vážnějšími situacemi.
Soutěž: SG postavy v jiných rolích
Pavla Kratochvílová
Jacka O´neilla všichni známe. Ale poznáte ho, i když bude v jiné roli? A co ostatní postavy? Přijďte si zasoutěžit a poznat herce ze Stargate v jiných rolích.
Poznejte Stargate hosty Comic-Conu
Eva Lipenská
Richard Dean Anderson a Corin Nemec nejsou jen Jack O'Neill a Jonas Quinn ze Stargate. Přijďte se detailněji seznámit s jejich seriálovými a filmovými kariérami.
Jak Macgyver ke Stargate přišel
Kateřina Onderková "viki"
Pokud pomineme skutečnost, že v obou seriálech hrají stejní herci, můžeme si všimnout, že v nich také dochází k podobným, ne-li stejným, scénám. Pojďme si ukázat a prodiskutovat, zda to tak je.
Mandaloriané, kam se podíváš
Pavel Klimeš "Darth Paulu
Toť Způsob náš? Mandaloriané mají posledních několik let na beskaru ustláno, ale jsou mnohem starší. Vše, co by vás o tomto fenoménu mohlo zajímat, uslyšíte zde.
Dojmy ze Star Wars Celebration 2023
Eva Lipenská, Tomáš "Brog
Po sedmi letech se největší setkání Star Wars fanoušků opět vrátilo do Evropy, takže jsme se rozhodli, že se i my poprvé vypravíme potkat ty největší SW hvězdy, navštívíme panely a nakoupíme merch. Jak se nám tam líbilo? Jeli bychom znova? To se dozvíte na této přednášce.
Asian Line
manga, anime, Japonsko, Korea, Čína...
D7 více >
Sexy roztančený Bollywood
Robert "E-Wan" Richter
Jednou ze specialit bollywoodských filmů jsou mimo jiné i tzv. item numbers, chytlavá, často sexuálně provokativní taneční čísla, ve kterých obvykle vystupuje krásná sexy žena, někdy i muž. Popularita item numbers často přesáhla film, ve kterém se objevila. Přijďte se s tímto fenoménem seznámit.
Tradiční malba v Japonsku a Číně
Daniela Renčová
Přednáška je o asijském umění žít v přítomném okamžiku a asijské malbě, která je považována za meditativní techniku zenových filosofů. Položení štětce, jeho protažení, pevná nebo chvějící se linka často vyjádří víc než složitá malba.
Mongolské hudební nástroje
Michaela "Misha" Bošková
Tuto přednášku o mongolské hudbě a nástrojích si rozhodně nenechte ujít! Dozvíte se o existenci velmi zajímavých hudebních nástrojů a uslyšíte úchvatné zvuky, které jsou velice zajímavé a osobité.
Poznávačka k-popu
Anna "Agnés" Ondráčková
Myslíte, že znáte nové i starší písně z korejského popu? Poznáte je podle 3-sekundových nahrávek? Pojďte prokázat své znalosti a schopnosti a vyhrát hodnotné ceny.
Japonsko a tetování
Alexandra "Sušenka" Halasová
Tetování je v dnešní době bráno jako úplně normální věc. Proč vás s ním ale v Japonsku nepustí do veřejných lázní nebo vás nezaměstnají? Proč je tetování v Japonsku stále takové tabu? A jak se na to dívají dnešní mladí japonci?
Tabletop RPGs in Asian Settings
Leon Jenner
(v angličtině) From Oriental Adventures for Advanced Dungeons & Dragons (1985) to modern kickstarters. This is a look at tabletop RPGs look for Asian settings both in and out of Asia, with everything from traditional mythology, to wuxia and anime used as an inspiration.
Book Line
literární fantastika
D8 více >
Jak přeložit a vydat knihu v angličtině
Jan Kotouč, Julie Novákov
Někteří čeští autoři prorazili na anglicky-mluvící trh. Na besedě budou mluvit o tom, co všechno obnáší vydat český román nebo povídku v angličtině.
Bardi, upíři a další příšery
Michaela Merglová, Martin 
Jsou už dnes hrdinové s mečem pasé? Mají detektivky s mluvícími maňásky budoucnost? A dovedou tvůrci dvou subžánrů najít společnou řeč? O svých knihách, projektech i vzájemném soužití povypráví na besedě autoři Michaela Merglová a Martin Paytok.
Magie skutečných i fantastických měst
Petra Kubašková, Jarmila 
Může být Praha ještě magičtější? A co všechno se ukrývá v křivolakých uličkách Tir Erath, města ovládaného dobrodruhy a pašeráky? O studiu magických řemesel, oživlých domovních znameních a malostranských čarodějkách budou vyprávět Petra Kubašková a Jarmila Mlčoušková.
Pragocalypsa & Věčné Mlhy
Jan Urban
Znáte autorovu tvorbu? Představí vám nejen pentalogii Pragocalypsa, ale i novou sérii epické dark fantasy Věčné Mlhy, kterou autor připravoval dvacet let. Řeč ale bude i o všem, co autorský život přináší, ale i bere.
Psaní jako zdroj obživy
Jan Kotouč, Kristýna Sněg
Množství autorů, kteří se v ČR plně nebo částečně živí psaním knih roste. Pojďte si některé z nich poslechnout mluvit o tom, jak se živit a neživit psaním.
Jak přežít literární soutěž
Tess
Všichni vám říkají, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Všichni se pletou. Nejdůležitější je přežít. Pohled z obou stran barikády - jako účastník i porotce.
Psaní na pláži, inspirace a jiné lži
Jan Kotouč, Kateřina Huňo
O psaní, cestování a sbírání inspirace. Proč Jan Kotouč umístil na Island klíčovou část příběhu Českých zemí? Proč hodil asteroid na ostrov Skye v románu Odkaz Protektorů. A jak fascinace Španělskem způsobila, že Kateřina Huňová nechala hrdiny bojovat proti robotickým býkům v aréně.
Game Line
o videohrách, deskovkách, RPG
D9 více >
Herní kvíz: Co z her vidíte a slyšíte?
Františka Pintová
Poznáte herní soundtrack, zvuk konkrétní zbraně, hlášku, nebo fotku lokace z herního světa? Tak si přijďte zasoutěžit a třeba se u něco naučit!
LEVEL uvádí: Umělá inteligence a hry
Lukáš Grygar, Marek Rosa,
Když mluvíme o umělé inteligenci ve hrách, často jde jen o více či méně důmyslné skripty, které postavám určují chování v daných situacích. Skutečná AI se s příchodem nových technologií konečně začíná přibližovat. Jak ovlivní RPG, střílečky nebo příběhové hry? A jak promění práci herních vývojářů?
Deskové hry podle videoher
Martin Kratochvíl "Tormund"
Pojďme se společně podívat na deskové hry, které vznikly na náměty známých videoher.
Jak se stát vydavatelem deskovek
Miroslav Tlamicha - TLAMA
Beseda se zástupcem vydavatelství TLAMA games o tom, jak vlastně takové vydavatelství deskových her vznikne a jak funguje. Popovídáme si o portfoliu her i o provozování eshopu.
Albi: Digitální hry vs. Deskovky
Ondřej Poštulka, Marek Ve
Nejdřív zima přišla na vaše herní konzole a teď se se chystá na váš stůl! Řeč je o adaptací populární digitální hry Frospunk, která má aktuálně svojí deskoherní verzi. Na český trh ji přináší firma Albi. Pojďme si popovídat o tom, jak se tyhle dva žánry liší, nebo naopak doplňují. Zima je tu zas!
Jak vybíráme ty nejlepší deskovky
Pavel Prachař, Mindok
Sedm z osmi posledních vítězů nejprestižnější herní ceny Spiel Des Jahres? Šest posledních vítězů ceny hráčů Deutscher Spielepreis? Pět aktuálně nejhranějších her dle Boargamegeek.com? V češtině všechny od MINDOK. Přijďte a dozvíte se, jak je vybíráme, či jaké nové hry právě teď chystáme.
Future Line
věda, technologie, budoucnost lidstva
D12 více >
Nakopni Prahu 2023 - Semifinále
Operátor ICT
Nakopni Prahu 2023 je soutěž pro podnikatele a inovátory, kteří chtějí změnit Prahu k lepšímu. Z více než 45 projektů pořadatelé vyhlásí 10 nejlepších týmů, které zabojují o místo ve finále a o finanční podporu na realizaci svého nápadu. Přijďte podpořit své favority a inspirovat se jejich nápady!
Fyzika v moderním sci-fi
Michal Krtouš (MFF UK)
V moderním sci-fi často převažuje fantastičnost nad vědeckostí, v mnoha případech však stále fyzika hraje podstatnou roli. Jaké nejčastější fyzikální problémy se ve sci-fi řeší? V kterých případech se řeší správně? Lze vše vysvětlit magickým slovem "kvantový"? Na to a mnohé další zkusíme zodpovědět.
I ty můžeš být kosmonaut
Martin Gembec (IQlandia)
V roce 1961 se vesmír otevřel lidem. Dlouhá léta však zůstávaly lety do kosmu vyhrazené jen vyvoleným. To se nyní razantně mění s tím, jak se do kosmonautiky zapojily soukromé společnosti. Přednáška nabídne ohlédnutí do historie i pohled na aktuální stav možností kosmických letů pro běžné pozemšťany
Jak přemýšlí a co dělá matematik
Doc. Mirko Rokyta (MFF&nb
Matematika je pro mnoho lidí strašák či nezáživná věda, jež se zabývá jen čísly a manipulací s nimi. V přednášce ukážeme, že matematika nejsou jen pouhé "počty", ale spíš styl přemýšlení o problémech, snaha jim porozumět a rozebrat je, pochopit jejich podstatu a hledat v nich strukturu a zákonitosti
Zvířata ve službách kosmonautiky
Milan Halousek
Lajku, první fenku ve vesmíru zná většina z nás. Ale už před ní se na hranici kosmu dostaly ovocné mušky, malé opičky nebo myšky. A po ní šimpanz Ham, kočička Felicette nebo krysák Hector.
Zvířata pomáhala poznat nebezpečí, které v kosmu na lidské kosmonauty číhá. Važme si jich, moc nám pomohla!
Jsme nemravnější než naši předkové?(15+)
Scarlett Rauschgoldová "Darth&
Za "starých dobrých časů" se ženy vdávaly jako panny a manželé spolu v lásce a svornosti žili šťastně až do smrti. Nebo bylo všechno úplně jinak? Podívejme se na minulost takovou, jaká byla, a srovnejme ji se současností. Vyjdou z toho dnešní generace opravdu jako ty horší? A co nás čeká dál?
Comics Line
komiksy, kreslené filmy
F1 více >
Komiksová (nejen) karikatura a vtip
J. Tatarka & P. Tala
Jan Tatarka je slavný tvůrce kreslených vtipů a karikatur. Stejně tak Pavel Talaš vás již léta kromě své mnohé jiné tvorby baví karikaturami a kresleným humorem. Jak takové vtipné komiksy tvořit? Odkud brát inspiraci? V čem může být taková tvorba odlišná od jiných tvůrčích procesů? Ptejte se!
Beseda: Od Batmana po vše možné
B. Bolland, F. Cho
Brian Bolland má na kontě výtvarnou tvorbu k Batmanovi, Supermanovi a mnoha dalším. Frank Cho má bohatou historii tvorby z Batmana i Marvelu - podílel se na X-Men, X-Men vs. Avengers a mnoha dalších. Jaké to je dělat art v největších komiksových domech? V čem je to odlišné od jiné tvorby? Ptejte se!
Comics Centrum – ediční plán 2023
V. Dort, M. Trojan
Komiksy nejsou jen o superhrdinech. Jsou to také knihy plné dobrodružství, napínavých příběhů, a kvalitní zábavy – Hellboy universum, Zámek a klíč, Conan, Sin City, BRSRKR a mnoho dalších. Zveme vás na představení edičního plánu pro rok 2023. Těšit se můžete i na naši tradiční komiksovou soutěž.
Soutěž: Bizarní kvíz o MCU
Tomáš "Brog" Kratochvíl
Kolem MCU existuje spousta vtipných i podivných historek. Nad některými původními plány ke scénářům či postavám by se dalo jen žasnout. A co teprve co všechno vyvádí herci, ať už na place, ve světě nebo na svých sociálních sítích. Dovedete na těchto faktech sesbírat tolik bodů, že vyhrajete cenu?
TOP grafické romány: Kam po Marvel a DC
Tomáš "Brog" Kratochvíl
Marvel a DC jsou populární. Ale zfilmování se dostalo i řadě jiných kvalitních komiksovek. A co si budeme... poslední dobou už jsme toho od nich dostali možná až moc. Kam se můžete vrtnout, když chcete něco trochu jiného, ale dobrého? Máte vlastní tipy? Přijďte na tento pořad!
Nejbizarnější MCU a DC teorie
Adam Štencl, Honza Stiess
Co se stane, když MCU koupí DC? Jak měl umřít Thanos? Jak souvisí kameny nekonečna se seriálem Přátelé? Na tyto fanouškovské teorie a mnohé další se podíváme právě na této odlehčené přednášce.
Workshop Line
rukodělné a kreslící workshopy
balkon A více >
Bradavické tvoření
Lucie Carvalho Almeida "F
Měl bys zájem o vytvoření rozřazovacího origami nebo by tě více potěšila tužka ve tvaru brku? Rozhodni se sám a přijď si s námi vyrobit něco na památku.
Taška s vlastním motivem
Kateřina Onderková "viki"
Přijďte si namalovat na plátěnou tašku svůj oblíbený motiv, nebo cokoli co Vás napadne.
Asijská malba orchideje
Daniela Renčová
Tušová malba se snaží vystihnout podstatné rysy předmětu, je kladen důraz na jednoduchost a harmonii s přírodou. Důležitější než výsledek, je samotný proces práce, který napomáhá relaxaci i soustředění. Každý si odnese domů hotový obrázek. Kurz je určen jak pro začátečníky tak i pro pokročilé.
Výroba Větvíka
Jana Marková "Tali"
Vyrobte si s námi vlastního Větvíka.