Zpět

Fanouškovský program

Sobota - 15.4.

10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30 17:00 17:30 18:00 18:30 19:00 19:30 20:00 20:30 21:00 21:30
Night Line
Supernatural, Walking Dead, horor, postapo
D1 více >
Šílený DnD Setting, Ravnica
Richard Škultéty "Coecus"
Představení nejpopulárnějšího settingu z MTG universa. Extrémně high fantasy prostředí, které kombinuje prvky z Fantasy, Sci-fi i běžného života.
Přednáška bude o tom, proč a jak v tomto settingu hrát a z čeho si brát inspiraci i do her v jiných světech.
Jak přežít v hororovém filmu
Kristýna "Ryuzaki" Drábková
Taky si často při sledování hororů říkáte, že se postavy chovají nelogicky? Taky si říkáte, že tímhle rozhodnutím si postava jen koleduje o malér? Pak je tento pořad přímo pro vás. Pojďme probrat, co je nutné k přežití v hororovém filmu.
James Cameron - od Terminátora k Avataru
Michal Krtouš
Seznamte se s filmařskou dráhou jednoho z nejslavnějších a nejúspěšnějších režisérů v historii. Jaké byly Cameronovy filmařské začátky? Jak vznikaly legendární filmy jako Terminátor či Titanic? A v neposlední řadě Avatar? Co plánuje do budoucna? Objevte odpověď na tyto a mnohé další otázky!
Nový horor Ďáblova sbírka a nejen to…
Marek Dobeš
Autor filmů Byl jsem mladistvým intelektuálem, Choking Hazard, Kajínek a Jan Žižka přichází s novým nezávislým projektem. 2. autorský film Marka Dobeše je rána na solar. Vatikán, Adolf Hitler, černý humor, síla přátelství. Film představí Marek Dobeš osobně, poprvé. Popovídá i o předchozích filmech.
Jsme ve vesmíru sami?
Richard Škultéty (MFF UK)
Jen v Mléčné dráze je přes 100 miliard hvězd, jak je tedy možné, že pozorujeme známky života jen zde na Zemi? Tak zní Fermiho paradox, otázka která neustále fascinuje vědce i spisovatele sci-fi. Pojďme se podívat na možná řešení tohoto paradoxu.
Krvavé rituály Mezoameriky
Barbara "Potty" Oudová Ho
Všichni tak nějak tušíme, že Aztékové nebyli zrovna mírumilovná civilizace. Mayové na tom nebyli o nic lépe. Pravděpodobně jste slyšeli o popravách na pyramidě, ale je celá řada různých dalších, obskurnějších věcí které se na území Mezoameriky prováděly a které vám možná způsobí noční můry…
Avatar - vznik, úspěch a budoucnost
Michal Krtouš, Martina No
Ač má zatím jen dva díly, je Avatar jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějsích filmových sérií. Jaký je příběh jejího vzniku? Odkud filmy čerpaly inspiraci? Jak vypadalo natáčení? A co víme o budoucnosti série? Tyto a další otázky zodpovíme, a rovněž společně probereme, co se nám na filmech (ne)líbilo
Toulky temnotami historie
Jana Ivanov Maksoudová
Lidé odpradávna věřili, že mezi nimi žijí temné síly a vynalezli mnoho způsobů, jak je odhalovat a trestat...
TOP adaptace Lovecraftova díla
Tomáš "Brog" Kratochvíl
Lovecraft v počítačových hrách. Lovecraft ve virtuální realitě. Lovecraft jako komiks. Deskové hry podle Lovecraftova světa. Lovecraft všude, kam se podíváte! Někdy to vážně stojí za to. Jindy... je to TOP spíš tím bizarním způsobem. Pojďme se spolu podívat, jak se Lovecraftovo dílo adaptuje!
Guillermo del Toro a jeho dílo
Michal Krtouš
Prozkoumejte život a dílo jednoho z nejslavnějších filmových tvůrců (nejen) hororu. Přijďe se seznámit s jeho filmy a seriály a tím, jak vznikaly. Objevte, čím se legendární filmař nejčastěji inspiroval, a co chystá do budoucna.
Jak se nám líbily His Dark Materials
Eva Lipenská, Pavla Krato
Seriálová adaptace knižní trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana má za sebou závěrečnou 3. řadu. Pojďme společně prodiskutovat, co se nám na seriálu líbilo a nelíbilo, jak byl věrný své předloze a co nás z tohoto fantasy světa čeká dál.
Sci-fi Line
Star Trek, Red Dwarf, Doctor Who, ostatní SF
D2 více >
Jak (ne)psat fanfikce
Michala Častulíková
V poslední dekádě jsme mohli sledovat nárust popularity fanfikcí v ČR i ve světě. S tím se váže ale i aktivita spousty nezkušených autorů, kteří téměř pokaždé dělají ty samé chyby. Jaké to jsou a jak se jich vyvarovat?
Star Trek: Temný směr - finále
Victoria Walderon
Nový film od Victoria fan film production se blíží a proto se s námi podívejte na dokument ze zákulisí tohoto projektu. Nahlédneme, jak probíhalo natáčení exteriérů a jak probíhá práce v postprodukci. Uvidíte i ukázku nových 3D efektů a nepřijdete ani o nepovedené scény.
Neobvyklé formy cest časem ve Star Treku
Jakub Marek
Cestování časem patří ke Star Treku už od počátku. Avšak za 50 let existence to nebyly pouze tradiční dynamické či fixní časové linie a alternativní reality. Sem tam nás scenáristé dokázali překvapit nezvyklými formami cestování časem od roztříštěných časoprostorů přes časové smyčky až po antičas.
Přináší umělá inteligence revoluci?
Michal Rada
OpenAI zpřístupnila chatovací UI schopnou sepisovat knihy a tvořit počítačové viry. Zamyslíme se nad tím, co to vlastně znamená. Je to začátek revoluce, nebo lživá bublina jako stabilní Windows 8?A co když jde o něco víc, než jsme měli dosud?
Cesta do hlubin Star Trek fanfikcí
Karolína Simkovičová
Připravte se odvážně pustit tam, kam se dosud žádný fanoušek nevydal! V této prezentaci se ponoříme do nekonečného vesmíru Star Trekovských fanfikcí. Cílem naší průzkumné mise je mezi příběhy na AO3 objevit oblíbené trendy, nejpopulárnější dvojice a dojde i na temná zákoutí...
Červený trpaslík - televizní legenda
Barbora Zítová
Červený trpaslík (Red Dwarf) vtrhl do České republiky v roce 1999 a za těch 21 let se stal pro české diváky synonymem britského humoru. Přijďte se dozvědět více o tomto scifi fenoménu.
Christopher Pike, známý i neznámý
Jakub Marek
Kdo je Christopeher Pike, historicky první kapitán slavné Enterprise a hrdina Tajemných nových světů? Kým býval před Enterprise? Před Discovery? Vyrovná se věhlasem Kirkovi? Jakou úlohu sehrál ve Spockově životě? A jak to bylo s Talosem IV? Odpovědi na tyto i jiné otázky najdete na této přednášce.
Sci-fi a komiks ve školách
Jiří W. Procházka
aneb Slon JWP v porcelánu. Postavení komiksů a literární fantastiky i sci-fi ve školách a knihovnách aneb ledy se lámou, pomalu, ale jistě. Zážitky ze spanilých jízd po českých, moravských, slezských i slovenských školách z pohledu scifistického dinosaura a spisovatele.
Na hradě je ženská a jaká!
Filip Neumann
V loňském roce jsme u nás přivítali po dlouhých 11 letech Kate Mulgrew. Krom setkání s fanoušky, nejen Star Treku, měla i pestrý program. Mou milou povinností ba i výsadou bylo přichystat pro ni pár hodin "Na mém" hradě. A nejen to. Sen každého fanouška. Chcete vědět více? Budu se na vás těšit.
Doctor Who: Kouzlo vedlejších postav
Tereza Kašpárková "Janto"
Soucítíte s postavou, kterou znáte sotva 15 minut? Dojímá vás její osud a mrzí vás, že se u ní nemůžete zdržet déle? V tom případě odvedl scénárista velmi dobrou práci. Pojďme si připomenout postavy, které se objevily jen na skok, a přesto zanechaly v myslích fanoušků NuWho znatelný otisk.
Kanadské sci-fi
Lucie Borecká "LucyLeveller"
Kanada je země absolutně neomezených nápadů. Tak schválně: Sýrie se záběrem na malebný český kostelík, gumová kačenka emzákem a další šílenosti. Znáte je? Kanada na nás chrlí sci-fi jak na běžícím pásu ale jak je to s jeho kvalitou?
Throne Line
Game of Thrones, Lord of the Rings, fantasy, historie
D3 více >
Prsteny moci vs. Tolkien
Barbara Oudová Holcátová 
Prsteny moci skončily a my se na ně můžeme podívat jako na celek a zhodnotit, jak to nakonec je s jejich věrností Tolkienovi a jestli jsou opravdu největším problémem adaptace černošští elfové. Přednáška otevřená jak oddaným fanouškům Tolkiena, tak těm, co knihy nikdy nečetli!
Soutěž: GoT a HotD herci v jiných rolích
Eva Lipenská, Pavla Krato
Asi vás nepřekvapí, když se dozvíte, že herci z GoT i HotD měli i jiné role. Ale poznáte je v nich? Přijďte prokázat svoje schopnosti v odhalování postav! Koho hrál ten týpek v růžových šatech v GoT nebo HotD?
Svět Princezny zakleté v čase
Eva Lipenská
Úspěšná fantasy pohádka Princezna zakletá v čase se loni dočkala druhého dílu, ve kterém jsme se ještě více seznámili s Oberonem, dějištěm příběhů tohoto světa. Společně se podíváme na jeho historii, zákony i magii runové abecedy.
(Ne)povedený GoT prequel Rod draka
Tomáš "Brog" Kratochvíl
Konečně dorazil nový seriál ze světa Hry o trůny! Kriticky slaví obrovský úspěch a navzdory konci 8. série má obrovskou sledovanost. Jak se ale líbí fanouškům? Co srovnání s knihou? Je lepší než (část) GoT? Jak si vede oproti jiným fantasy? Na diskusi vítáme odpůrce i příznivce, nejde (jen) o hate!
Soutěž: Pohádková poznávačka
Olga "werenys" R.
Pokládáte se za znalce pohádek? Přijďte si ověřit svoje znalosti do Velké (přiměřeně) pohádkové poznávačky.
House of the Dragon: Série 2 - Co víme?
Tomáš "Brog" Kratochvíl
V loňském roce jsme po dlouhé době dostali nový úspěšný seriál ze světa Hry o trůny. Už od začátku bylo jasně, že druhá série je jasná věc a že si na ni počkáme. Kdy to vlastně bude? Co dalšího už o ní víme? Na co se těšíme a v co doufáme? A co lze očekávat dle knih? To vše a více na tomto pořadu!
Terry Pratchett na stříbrném plátně
Petr "Rausek" R.
Úžasná Zeměplocha, dílo které prý není možné uspokojivě přenést na plátno prostřednictvím pohyblivých obrázků. Nebo snad ano? Přijďte se o tom sami přesvědčit na naši přednášku, na které si budeme povídat nejen o zeměplošských filmech, ale i o seriálech natočených podle knih Terryho Pratchetta.
Srovnáváme RoP a HotD
M. Krtouš + B. "Pott
Nestává se často, že by současně běžely dva známé a masivně sledované seriály, jako RoP a HotD, a ve fantasy žánru je to vůbec poprvé. Co mají tyto seriály společného a v čem se naopak liší? Co se kterému povedlo lépe? A který se nám ve finále líbil více? O tom a mnohém dalším si budeme povídat.
Bájná zvířata v mytologických příbězích
Alena "Ala" L.
Zavítejte s námi do světa mýtů, nechte se unášet fantazií našich předků a poslechněte si příběhy, v nichž vystupují nejroztodivnější zvířata a bájné bytosti, jejichž podobu by dnes nevymyslel ani ten nejodvážnější fantasta a snílek. Ukážeme si je nejen na obrázcích, ale povíme si i o jejich původu.
Nejšílenější teorie z HotD
Martin Kratochvíl "Tormund"
Stejně jako u seriálu Hra o Trůny, i k novému seriálu fanoušci vymýšlejí všemožné teorie. Společně se podíváme na ty opravdu nejšílenější.
Srdce čarodějů
Plywood Production
Napsat knihu není lehké, natož sehnat peníze na její vydání, a proto se spojil mladý autor s Plywood Production (filmovou produkcí specializující se na krátká videa, jež jsou oceňována na festivalech po celém světě) a jejich vzájemnou spoluprací vznikl jeden z filmů, které si na přednášce ukážeme.
Potterfan Line
Harry Potter, Young Adult fantasy
D4 více >
Otroci s netopýříma ušima
Vít "Jedi" Bartoš
Co vlastně víme o Domácích skřítcích?
Tato malá stvořeníčka jsou pro příběh velice důležitá.
Kdo vaří v Bradavicích a kdo tam uklízí?
Jak se R.A.B. dozvěděl o Viteálech?
Přijďte se dozvědět víc a zúčastněte se diskuze o SPOŽŮSu. Nevíte, co to je? I o tomto spolku na jejich ochranu, si povíme.
Jak dobře znáš HP ve slovenštině
Barbora Homolkova+ Markéra&nbs
Kde bydlí Dursleyovi? Kde pracuje strýc Vernon? A jak se vlastně jmenuje Lenka Střelenka? Že víte? A slovensky taky?
Otestujte si znalosti Harryho Pottera ve slovenštině!
(Slovenské hosty prosíme, aby si soutěžili jen sami pro sebe :-) )
Hayao - japonský Hajaja?
Hana "Hanetka" Netušilová
Povídání o Hayao Miazakim, otci japonské anime, a jeho filmech.
Fenomén Hogwarts Legacy
Nikki Severin "Nikki.sev"
Co znamená vydání Hogwarts Legacy pro svět Harryho Pottera? A jaký význam má tato hra pro videoherní průmysl a jeho další směřování? Fenomén Hogwarts Legacy z pohledu Potterheada a herního vývojáře.
Velcí černokněžníci
Lucie "Freya" Carvalho Al
Lord Voldemort a Gellert Grindelwald. Všichni ta jména znají. Naši "záporáci". Který z nich je ale "horší"? Mohou je někteří považovat i za hrdniny? Jaké jsou jejich cíle a motivy? To vše spolu prodiskutujeme, když se dojdeš za námi podívat. :-)
Jak psát fantasy
Ivan " Ian-Dachs" Hladík
Loni jsme si řekli, jak psát bestseller. Teď se do něj pustíme. Řekneme si, co je důležité při tvorbě fantasy příběhů a společně vytvoříme dokonalého hrdinu.
Dolores Umbridgeová: Sladká katastrofa
Petra "Bella" Pidimová
Postava,kterou mnoho fanoušků nenávidí víc,než všechny záporáky HP světa dohromady.Byla jen neškodnou dámou milující růžovou a koťátka nebo byla opravdu horší,než sám Voldemort?Odkud pocházela a jaký byl její příběh před tím,než nám vstoupila do života?
Proč se famfrpál jmenuje Quadball?
Nikki Severin "Nikki.sev"
V loňském roce se na globální úrovni přejmenoval mudlovský famfrpál na "Quadball". Co k tomu vedlo a je skutečně hlavním důvodem spojitost s výroky JKR?
Jasnovidectví: Kouzelníci vs. Mudlové
Lucie Vodáková
Pojďme se společně podívat, jaké byli hodiny jasnovidectví v knihách, a jaká se probírala témata. Srovnáme, jak taková věštění probíhají v mudlovské magické praxi. Magickým průvodcem nám bude jedinečná věštkyně Grozna Sviňa.
Vodca režimu- Voldemort verzus A. H.
Petra Stoláriková "Nena T
Zhrnutie základných charakterových vlastností vodca režimu v čarodejníckom verzus skutočnom svete. Lord Voldemort a Adolf H. (nájdenie zhody metaforického opisu a výstavby knižnej postavy Lorda Voldemorta a Adolfa H. Psychologické posolstvo pre spoločnosť dnes, do budúcna a pre ďalšie generácie.
Upíři v Young Adult
Lucie "Freya" Carvalho Al
V této kategorii můžeme najít mnoho různých žánrů a témat. Upíři jsou jedním z velkých fenoménů a tudíž na jejich výskyt narazíme i v Young Adult. Ukážu vám některé z nich. Třeba narazíme i na některé, které ještě neznáte vy.
Star Line
Star Wars, Stargate
D6 více >
Star Wars z pohledu Josepha Campbella
Jan Kotouč
Joseph Campbell byl kulturní antropolog, který studoval mýty v různých kulturách a zjistil, že většina základních příběhů o hrdinech funguje úplně stejně. George Lucas se Campbellem inspiroval při tvorbě Star Wars. Pojďme si tedy rozebrat Star Wars z pohledu cesty hrdiny.
Jak se Star Wars učí česky
David Macháček, Pavel Kli
Beseda o úskalích i radostech překladů Star Wars knih, komiksů ale i filmů a seriálů do češtiny. Ptejte se i vy Pavla Klimeše a Milan Pohla.
Design a Tvorba Stargate modelů
Martin Taichl
V této prezentaci bude představen postup tvorby Stargate modelů od designu, 3D tisku, barvení až po samotné sestavení. Rovněž zde bude představena knihovna existujících modelů včetně několika exponátů.
Hudba (nejen) ze Star Wars pro housle
Robert Richter "E-Wan"
John Williams vytvořil pro světoznámou houslistku Anne-Sophie Mutter aranžmá 20 filmových melodií pro sólové housle a orchestr, z toho 6 ze Star Wars ságy. Většina z nich vyšla v roce 2019 na úspěšném albu s názvem Across the Stars. Některá jejich koncertní provedení uvidíte i na této přednášce.
Soutěž: Stargate kvíz
Pavla Kratochvílová
Kvízů ze světa Stargate není nikdy dost. Myslíte si o sobě, že jste největší znalec Stargate? Přijďte si poměřit síly s dalšími fanoušky! Správně zodpovězte otázky ze světa Hvězdné brány a vyhrajte krásné ceny.
Nejlepší záporáci ve Stargate
Jana Hažlinská "Elí"
Co by byli hrdinové z Tau'ri bez záporáků, kterým by neustále šlapali na kuří oka? Pojďme si spolu posvítit na ty nejlepší. Nebo snad nejhorší? No, prostě na ty, kteří se nám nejvíc vryli do srdce.
Je pan Burns skutečně Goa'uld?
Tomáš Charvát "Bob"
V epizodě Ztracené město vysloví Jack famózní teorii: "Mistr Burns je goa'uld!"
Samozřejmě tím myslí nejčastěji se objevující vedlejší postavu z jeho oblíbeného seriálu Simpsonovi.
Porovnáme si tedy typické vlastnosti goa'ldů s chováním pana Burnse.
Jak určitě tušíte, Jack není daleko od pravdy.
Star Wars (nejen) na D+: Co nás čeká?
Tomáš "Brog" Kratochvíl
Disney nás skrze svou novou streamovací platformu zásobuje řadou novinek ze světa Star Wars. U té nejpopulárnější z nich, nás brzy čeká další série. Kromě toho SW rozjíždí řadu animáků i akčních seriálů. Co nás čeká nového? Co bude za pokračování? A co filmy? A co na to všechno říkáme?
Top hudební momenty orig. SW trilogie
Robert Richter "E-Wan"
Pokud máte rádi hudbu Johna Williamse z originální trilogie Star Wars, přijďte si připomenout některé z nejpůsobivějších hudebních momentů. Můžete znovu zažít to příjemné mrazení v zádech a záplavu emocí, které v nás hudba ve spojení s filmem (tentokrát bez dialogů a zvuk. efektů) dokáže vyvolat!
Jack O'Neill a popkultura
Eva Lipenská
I když o sobě Jack O'Neill tvrdí, že nemá rád sci-fi, často odkazuje na různé filmy, seriály i knihy nejen tohoto žánru. Pojďme se společně podívat na výběr toho nejlepšího.
Galaxie a kartografie Star Wars
Milan Pohl "kernel32"
Jak velká je galaxie Star Wars? Kolik v ní žije druhů inteligentních bytostí? Jak vznikaly mapy Star Wars a ve kterých publikacích je najdete? Liší se nějak galaxie v expandovaném univerzu a v novém kánonu? To jsou jen některé z otázek doslova galaktického významu, které zodpoví tato přednáška.
Asian Line
manga, anime, Japonsko, Korea, Čína...
D7 více >
Psychologické triky v gača hrách
Matěj Račinský
Genshin impact, Arknights, Raid: Shadow legends, nelze je minout. Každý asi narazil na nějakou gača hru. Jak to, že ty hry tak vydělávají? Jak tvůrci manipulují hráče k utrácení spousty peněz? A čím se liší od západních F2P her? Na to vše budeme hledat odpovědi v této přednášce.​
Novinky K-Popu
Anna "Agnés" Ondráčková a
Co je za poslední rok za nové písničky ze světa kpopu? Kdo měl jaký skandál? Vynořili se nějací noví zajímaví interpreti? Přijďte se podívat a zaposlouchat se.
Miniature Origami workshop
Michaela "Misha" Bošková
Workshop Vás zavede do světa drobného tradičního japonského skládání papíru. Během workshopu se naučíte vytvářet různé drobné motivy i za pomocí "nástrojů".

Thai-pop: Dobrej a Divnej
Daniel „DanQ“ Řezníček &&
Thajský pop se poslední dekádu dere do povědomí světa. Možná že po očku pokukuje po úspěchu J-popu či K-popu, ale každopádně se mu daří svět popmusic obohatit o své svébytná národní prvky, které občas vedou k fakt dobrýmu popu... a občas k fakt divnýmu.
Sportovní Anime
Marie "Maria" Ondráčková
Výběr pár známých i neznámých, napínavých i vtipných, dlouhých i krátkých anime, jejichž hlavním společným tématem je sport a závody v něm. Plav s námi jako Delfín!
Sobotní asijský kvíz
Michaela "Misha" Bošková 
Myslíte si že víte o Asii vše... tak neváhejte a přijďte si s námi zasoutěžit o ceny věnované CCP. Těšit se můžete na otázky o pop-kultuře, zeměpisu, historii, gastronomii a různých dalších zajímavostech.
Kunihiko Ikuraha revolucionizuje svět!
Daniel „DanQ“ Řezníček &&
Kdo je legendární režisér, scenárista a producent známy jako Ikuni, který stojí za anime Utena, Penguindrum, Jurikuma a Sarazanmai? Nahlédneme do tajů jeho tvorby, rozklíčujeme nějaké ty surrealistické symbolismy, a možná se i dozvíme, jak moc je animační svět propojený.
Barvičky a čaj
Jakub "Charoděj" Přidálek
Povídání o čaji u, dá-li ochranka, čaje. Zaměřeno na rozdělení čajů dle barev. Rozdíly výroby v Číně a Japonsku.
Šílená doprava v JV Asii
Michaela "Misha" Bošková
Možností jak se dostat z bohu A do bodu B v JV Asii je mnoho a většinou je to opravdu výzva. Využít k tomu můžete pro nás "tradiční" způsoby přepravy i velmi, řekněme netradiční...
Jak na Šemíka anime guide
Vendy "Iki" Přidálková
Chtěli jste se někdy stát pravým rytířem, jenž vládne mečem i koněm? V této přednášce vás naučím jezdit na koni, tak jak to umí jen v anime! Za 40 minut z vás udělám mistry jezdeckého umění, čili průměrného protagonistu ve fantasy. A to se vyplatí Horste!
Asijské BL seriály
Marie "Maria" Ondráčková 
V Asii se v posledních letech rozšířil fenomén BL ("Boy-Love") seriálů s různou mírou... přiznanosti a explicitnosti. Pojďme se společně podívat na to nejlepší, od bolesladkých pohledů až po soft-porno. Přednáška je 15+.
Book Line
literární fantastika
D8 více >
Černá neděle LIVE
Jiří Sivok a hosté
Rozhovor se zajímavými lidmi v režii Jiřího Sivoka. Literární online pořad Černá neděle naživo na Comic-Conu Prague.
Fenomén YA literatura
Vojtěch Záleský, Alena He
Kde se vzala YA literatura a kam směřuje? A jaké jsou rozdíly mezi Middle grade, Young adult a New adult?
Debatovat budou redaktoři Young adult literatury Vojtěch Záleský (Fragment) a Adéla Michalíková (CooBoo).
Jak se dělají audioknihy
Jan Zadražil
Herec Jan Zadražil, který mimo jiné namlouval audioknihy slavného Marťána, Jasona Bourna nebo knihy od Terryho Pratchetta, bude povídat o tom, jak se takové audioknihy namlouvají a co všechno to obnáší.
Posezení s Miroslavem Žambochem
Miroslav Žamboch
Mistr akční fantasy, autor hrdinů jako Bakly, Koniáš nebo agent JFK, bude mluvit o svém psaní a odpovídat na vaše otázky.
Astrobiologie ve sci-fi
Julie Nováková, Tomáš Pet
Zkušení hard sci-fi autoři Julie Nováková a Tomáš Petrásek budou mluvit o tom, jak je to s biologií, chemií a vůbec živých organismech ve sci-fi.
Jak vznikají postavy
Lucie Ortega, Tereza Jani
Jak vznikají knižní postavy a co je dělá živými? Musí být hlavní hrdina čtenáři sympatický? A co bylo dřív - hrdina, nebo zápletka?
O všem možném i nemožném kolem knižních postav budou diskutovat spisovatelky Petra Martíšková, Tereza Janišová a Lucie Ortega.
Hrdinové českých zemí
Kotouč, Doležal, Bandžuch,&nbs
Křest a beseda k antologii příběhů z nejúspěšnější české série alternativní historie. Svět Jana Kotouče, kde čeští námořní piloti bojují proti ruským bitevním lodím, se rozrostl a obohatil o povídky dalších autorů.
Cesta do hlubin androidovy duše
Františka Vrbenská
Lidé si od pradávna pohrávali s vizí umělých bytostí k práci, válce a relaxaci. Stalo se, umělá inteligence nám klepe na dveře. Jak si s fenoménem AI poradí spisovatel nebo filmař? Dá se svést módními stereotypy, uchopí ji jako svébytnou postavu, projektuje do ní ideové postoje?
Antologie Hlubiny města
Vavrečka, Sněgoňová a hos
Kam až paměť sahá, jsou tajemná města a jejich hlubiny místem, kde se bok po boku potkávají nejznámější autoři žánrové i nežánrové literatury. Příležitostí k takovému setkání se stala i antologie mysteriózní a fantastické prózy příznačně nazvaná Hlubiny města. Součástí besedy bude slavnostní křest.
Křest antologie Lovců Monster
SKUPINA AUTORŮ
Populární série Lovci Monster od amerického autora Larryho Correiy se rozrostla o unikátní projekt českých autorů - Lovci Monster: Fantom. Autoři a editoři sbírku společně pokřtí a povypráví o jejím vzniku.
URBEX - Zápisky z Černobylu
Richard "Ritchie" Šmíd
Dobrodruh a stalker Ritchie alias Unlimited Freedom uvede knihu o své fascinující cestě do oblasti zapovězené černobylské elektrárny a legendárního městečka Pripjať, kam se běžný smrtelník nedostane. Přednášku doprovodí unikátní fotografie z místa.
Úvod do LitRPG
Zuzana Strachotová, Tomáš 
Povídání o novém fenoménu LitRPG. Kde se Litko vzalo, v čem spočívá, proč je hrdina vždy outsider a jak moc těžké je ho napsat, vám objasní spisovatelka Zuzana Strachotová a herní vývojář Tomáš Košek. Tahle dvojice kromě společného života totiž první české LitRPG píše.
Game Line
o videohrách, deskovkách, RPG
D9 více >
LEVEL uvádí: O hrách a lidech a o knize
Pavel Dobrovský, Martin B
Koncem loňského roku vyšla kniha rozhovorů s tvůrci slavných videoher. Její autoři vám povypráví o tom, jaké je to dělat interview s významnýi osobnostmi a také, jak složité je v našich končinách vydat knihu, která váží skoro dvě kila a zároveň pojednává o něčem tak „obskurním” jako jsou hry.
Matematika v Minecraftu
Matěj Račinský
Minecraft má procedurálně generovaný svět, pojďme ho prozkoumat! Kde se vzaly far lands? Proč některé seedy generují nekonečné jeskyně?
Jak zjistit seed světa z jediné jeskyně?
Nahlédněme spolu pod pokličku generátorů náhodných čísel a jak ho využít k seedfindingu!
Překlad Hogwarts Legacy
Klára Čejková a Marek&nbs
Beseda s překladatelkou hry Hogwarts Legacy odehrávající se ve světě před narozením Harryho Pottera. Moderátorem je zkušený herní překladatel Marek Tvrdý a společně si popovádají o nástrahách překladu i specifikách potterovského světa.
Paradoxní úspěch Dead by Daylight
Vojtěch Procházka "Lock"
I přes velké neshody herní komunity se studiem Behaviour si hra Dead by Daylight vybudovala velké jméno a zakomponovala do svých herních mechanik prvky z nejznámějších hororových titulů - od Halloweenu a Left for Dead až po Stranger Things. A kdo by nechtěl Michaela Mayerse za hratelnou postavu?
Záporáci číhají i online! Jak na ně?
Petr Zíma (Česká Spořitel
Jak se bránit, když záporáci útočí na naše účty ve hrách, na sociálních sítích nebo v bance? Už vás někdo napálil, nebo vaše okolí? Jak on-line útoky nejčastěji vypadají? Na tyhle a další otázky odpoví Petr Zíma, šéf bezpečnosti České spořitelny.
Hogwarts Legacy Easter eggy
Františka Pintová
Hogwarts Legacy je bezpochyby hra, na které si autoři dali opravdu záležet. Co je z knih a co je z filmů? Jaké jsou narážky na historii sěta Harryho Pottera a co jsou úplné novinky?
CGE deskovky na mobilech a pc
Jakub Doucek
CGE nebo Czech Games Edition je firma založená v roce 2007 produkující pecky jako jsou Codenames, Galaxy Trucker, Dungeon Lords, nebo Space Alert. A kromě toho dělají elektronické verze pro PC a mobily těchto her a v besedě moderované Markem Tvrdým se podíváme hlavně na ně.
Jak vyrobit Zaklínače s pomocí vědy
Vědátor - Jan Tomáštík,&n
Zaklínači, kasta bojovníků s magickými schopnostmi, kteří chrání svět před monstry z jiných světů. Mimo tvrdého tréninku jsou to především mutace, které jim propůjčují nadlidské schopnosti. Jak se na mutace dívá současná věda? Dokáže dodat člověku kočičí oči, rychlé uzdravování či věk hodný elfů?
Zaklínač jako deskovka
Michal Ekrt, ADC Blackfir
Beseda s manažerem českého distributora ADC Blackfire Entertainment o přípravách české verze velice očekávané deskovky Zaklínač: Starý svět, kterou bude moderovat Marek Tvrdý, překladatel deskovky Zaklínač: Dobrodružná hra. Současně naživo publiku ukážeme preprodukční kus této hry.
Jak natočit Mass Effect jako seriál?
Vojtěch Procházka "Lock"
Mass Effect jako film už zvažovalo několik společností. S napěchovanou zápletkou a celou galaxií příběhů bychom se však ochudili o velkou část toho, co dělá toto univerzum tak živým a komplexním. Přednáška vám představí návrh, jak jej efektivně převést na seriál (a proč).
Pán Prstenů: deskové hry
Marek Tvrdý
Knižní série Pán prstenů inspirovala mnohé tvůrce deskových her k vytvoření stolního zážitku podobného tomu knižnímu. Na přednášce si hlavně představíme ty, které si dnes můžete zakoupit a zahrát, jako například Válka o prsten či Middle-earth Strategy Battle Game.
Future Line
věda, technologie, budoucnost lidstva
D12 více >
Náboženství okem přírodovědce
Lenka Příplatová (PřF UK)
Může ateista věřit na duchy?
Kapitolky z kognitivní vědy o náboženství. Jak se zkoumá náboženství zvenku? Prospívá víra dobrému zdraví a inteligenci? Mají ateisté morálku? Kvalitativní i kvantitativní výzkum náboženství, k čemu je to dobré?
Lasery jako světelné meče vědy
Lukáš Nádvorník (MFF UK)
Co dělá laser laserem? Jak ho vyrobit a jak ho použít na světlé straně síly? Vydejme se na cestu od prvního objevu po nejrychlejší lasery světa, laserové pinzety nebo laserovou jadrnou fúzi.
Genetická genealogie - když geny vypráví
Ing. Michaela Nekardová, 
Genetická genealogie kombinuje výzkum příbuzenských vztahů pomocí DNA s tradičním genealogickým a historickým výzkumem. Přednáška je určena jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, kteří si svůj rodokmen už klasicky zpracovávají a chtějí se posunout o úroveň výš.
Vidět neviditelné, slyšet neslyšitelné
Věra Koudelková (MFF UK)
... a možná si i sáhnout na něco, na co se běžně nesahá. Na přednášce uvidíte směs pokusů, které ověří limity vašich smyslů. Kromě zraku, sluchu a hmatu dojde i na chuť a místo čichu zařadíme šestý smysl :-)
Marvel vs. věda - materiály vrací úder
Vědátor: J. Tomáštík, L.&
Svět Marvelu nám představuje nejen superhrdiny s (polo)božskými schopnostmi, ale i geniální vynálezce-hrdiny s drahými superudělátky z adamantia či vibrania. Jak se na superhrdiny a jejich zbraně dívá věda a technika vám poví borci z Vědátora.
Čeká nás vzpoura umělých mozků (AI)?
Pavel Vachtl "Pirx"
Umělá inteligence lidské úrovně / Artificial General Intelligence (AGI) - kdy přijdou, co budou umět, co to celkově pro lidstvo bude znamenat a jaká jsou rizika? Podle některých nedávných hlasů (Yudkowski) nás může AGI dokonce vyhubit. Na závěr beseda s diváky.
Synaptická převodovka ukládá vzpomínky
Adam Obr (1.LFUK)
Teorie mechanického ukládání paměti: Jednou z největších záhad biologie je mechanismus ukládání vzpomínek v mozku. Se zajímavou teorií nedávno přišli Ben Goult a Samuel Barnett. Jejich model ukládání vzpomínek v lidském mozku předpokládá zapojení mechanicky ovládaných molekul – konkrétně talinu.
Jak odhalit padoucha?
pplk Josef Duda (Krim.&nb
Potemnělá ulička a mizející stín postavy. Na zemi tělo, na zdi kamera a na záznamu zahalený obličej padoucha. Byl to Jones? Nebo James? A kdo je mrtvý muž? Otisky prstů, analýza DNA, vše negativní. Ale je tu naděje. Jeden svědek, kreslíř a forenzní antropolog. Objasní čeští kriminalisté případ?
Jak správně nakládat s nekonečnem
Prof. Luboš Pick (MFF&nbs
Nekonečno představuje jeden z nejzajímavějších a zároveň nejnebezpečnějších konceptů, jenž odnepaměti vnáší rozruch do matematiky, filosofie, mystiky a umění. V přednášce se zaměříme na
některá specifická úskalí práce s tímto pojmem.
Vědátoři na pivu: Talkshow o A.I.
Vědátor: J. Tomáštík, L.&
Pronikněte do strojového učení a jeho dopadu na naši společnost – je příchod všeobecné umělé inteligence blízko, nebo si ještě pár dekád počkáme? Vědátoři na pivu promluví s Tomášem Mikolovem a Sarou Polak o GPT, Midjourney a Skynetu. Připojte se k nim a poznejte budoucnost lidstva již fčil!
Ženy v kosmu. A co sex?
Milan Halousek
Čeká nás 60leté výročí první ženy ve vesmíru. Dodnes bylo ve vesmíru 71 žen z 9 států.
Mají ženy předpoklady pro práci v kosmu? A mají tam vůbec létat?
Jaké budou úkoly žen při budoucích cestách na Mars a dál? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?
Celibát dobrovolný a nedobrovolný (15+)
Scarlett Rauschgoldová "Darth&
Při slově "celibát" nás hned napadne katolická církev. Ale lidé bez partnerů existovali snad v každé známé civilizaci. Proč to? A v současnosti počet takových lidí prý jen roste. Je to pravda? Co je single, mingle, incel nebo femcel? Čeká nás totální zánik partnerských vztahů? Či soužití s roboty?
Comics Line
komiksy, kreslené filmy
F1 více >
Představení projektu Afterpunk
J. Ledecký, M. Suchánek
Afterpunk je nový projekt z atelieru Jonáše Ledeckého a Michala Suchánka.
Jedná se povídkový komiks z postapokalypsy. Scénář píše Jonáš Ledecký (Playboy, Kapsy) a s Michalem Suchánkem (Batman: World, Děsivé
radosti) se dělí o ilustraci. Komiks je určen dospělému publiku a vyjde na podzim 2023.
Beseda: Komiksy nejen pro mládež
P. Kopl & R. Svitals
Petr Kopl i Richard Svitalský mají na kontě velmi úspěšné české komiksy, mezi nimi i řadu těch určených mladšímu publiku. V čem je komiks pro mladší čtenáře specifický? Jak si jako autor můžete vychovat novou generaci komiksových čtenářů? Jaké je to pracovat s tvůrci Čtyřlístku? To vše a mnohem víc!
Soutěž: Seriál vs komiks - kvíz
Adam Stencl "Hamrik"
Jak moc si tvůrci seriálů vymýšlí a jak moc se drží komiksové předlohy? Přijďte otestovat své znalosti a zasoutěžit si v kvízu. V soutěži Vás čeká řada skvělých cen od našich komiksových partnerů! Tak neváhejte a přijďte otestovat své znalosti!
Co nás čeká v DC (filmy a seriály)
Jan Stiess
Projekty na následující roky byly oznámeny, pak zrušeny. Přijďte se podívat jaké filmové a seriálové novinky nás čekají z díly DC. Proč má většina projektů zpoždění a na co všechno se můžeme těšit?
Novinky v Marvel Cinematic Universe
Tomáš "Brog" Kratochvíl
S úderem mánie po říši kvant nám odstartovala MCU Fáze 5. Jenže její rozjezd bude pomalejší, než jsme čekali. Jak návrat Boba Igera změní další dění v MCU? Co za projekty se zruší? Co odloží? Čeho se určitě dočkáme? A co čekat od MCU po Quantumanii? Pojďte si poslechnout o dalším dění v MCU!
CREW: Komiksové události roku 2023
P. Litoš, J. Pavlovský
Na které komiksy se můžete těšit v roce 2023? Ediční plán, komiksové novinky a nejočekávanější komiksové a manga série roku 2023 vám představí ředitelé Nakladatelství CREW Petr Litoš a Jiří Pavlovský!
Medojed - Crossovery v komiksu
Jan Stiess+ Medojed
Jaké komiksy a filmy jsou ideální pro nováčky i ostřílené veterány? Kde už začíná hranice bizáru a co je komiksový mainstream? Na to vše Vám odpoví Youtuber Medojed.
Beseda: Thor a mnohá další tvorba
J. Aaron & R.M. Guer
Kromě Skalpů Aaron i Guera tvořili i ve světě Marvelu. Jak se tvoří komiksový western oproti Hromovladci? Přijďte se zeptat!
Šílené věci, které v MCU neuvidíte
Pavel "Trashman" Trachman
Na této přednášce vám známý YouTuber a znalec všeho podivuhodného z Marvelu, Trashman, předvede zvláštní a bizarní příběhové linky a postavy, které Marvel v průběhu své existence vytvořil a které nejspíš ve filmovém MCU nevuvidíte. Přijďte se nechat fascinovat!
Beseda: Jaké je to tvořit (nejen) v DC
R. Williams
Rob Williams vytvořil scénář pro řadu velkých komiksových značek a postav. Namátkou například Suicide Squad či Aquaman. Jaké to je tvořit pro DC Comics? Co autoři dělají jindy? Co zažívají s fanoušky? Pojďte se ptát!
To nejhorší ze super-filmů
Barbora Homolkova+ Markéra&nbs
Ty dobré zná každý - Spider-Man, Black Panther nebo třeba Temný rytíř. Ale kdo má žaludek na to sledovat to nejhorší, co superhrdinský žánr nabízí? My. A rády vám o tom povíme.
Workshop Line
rukodělné a kreslící workshopy
balkon A více >
Výroba Větvíka
Jana Marková "Tali"
Vyrobte si s námi vlastního Větvíka.
Taška s vlastním motivem
Kateřina Onderková "viki"
Přijďte si namalovat na plátěnou tašku svůj oblíbený motiv, nebo cokoli co Vás napadne.
Stargate talíř z Časové smyčky
Eva Lipenská, Pavla Krato
Přijďte si zahrát na Jacka O'Neilla a vyrobte si svůj vlastní veselý talíř. Narozdíl od Jacka se u toho nezblázníte. Během pár minut máte hotovo a můžete si výrobek hned odnést třeba na focení se samotným Richardem Deanem Andersonem.
Najdi kořeny - sestav svůj rodokmen
Michaela Nekardová, Radka 
Přemýšleli jste o sestavení vlastního rodokmenu, ale nevěděli, jak začít a kde hledat? Odrazuje vás kurent a nečitelné matriky? Toto je příležitost pro vás. Zjistěte si datum a místo narození vašeho co nejstaršího pra(pra)rodiče a přijďte prozkoumat jeho linii předků. Ukážeme vám jak na to.
Levitace prakticky
Věra Koudelková (MFF UK)
Že je levitace blbost a patří jen do sci-fi? Ani náhodou! Na workshopu vás o tom zkusím přesvědčit - účastníci si vyrobí objekt, který bude levitovat. Pro materiál nemusíme do obchodu pro kouzelníky, stačí 3D tiskárna nebo zdravotnické potřeby a papírnictví.
Dračí vejce nejen od draků ze Západozemí
Pavla Kratochvílová, Eva 
Draci se nevyskytují pouze ve světě Hry o trůny, ale i v dalších fantasy světech. Jak vypadají jejich vejce? Nebo vajíčko vašeho vysněného draka? Pojďte si s námi takové vejce vyrobit. Fantazii se meze nekladou.
Runové kameny
Jana Marková "Tali"
Vyrobte si pár vlastních runových kamenů z poskytnutých sádrových odlitků.
Harry Potter záložky
Soňa Hadravová "Daphne"
Přijďte si vytvořit zajímavé papírové či magnetické záložky s motivy ze světa Harry Pottera. Ukažte všem ke které kolejí patříte, jaká je vaše oblíbená postava nebo jakého mazlíčka byste si pořídili.
Comics Workshop
F2 více >
Komiksový workshop
Dan Černý
Komiksový workshop
Jan Tatarka
Komiksový workshop
Pavel Talaš
Komiksový workshop
Petr Kopl
Komiksový workshop
Nikkarin
Komiksový workshop
Richard Svitalský
Komiksový workshop
Dan Černý
Komiksový workshop
Petr Kopl
Komiksový workshop
Nikkarin