Zpět

Fanouškovský program (verze pro tisk)

Sobota - 15.4.

10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30 17:00 17:30 18:00 18:30 19:00 19:30 20:00 20:30 21:00 21:30
Night Line
Supernatural, Walking Dead, horor, postapo
D1 více >
Šílený DnD Setting, Ravnica

Představení nejpopulárnějšího settingu z MTG universa. Extrémně high fantasy prostředí, které kombinuje prvky z Fantasy, Sci-fi i běžného života.
Přednáška bude o tom, proč a jak v tomto settingu hrát a z čeho si brát inspiraci i do her v jiných světech.

Autor: Richard Škultéty "Coecus"
Jak přežít v hororovém filmu

Taky si často při sledování hororů říkáte, že se postavy chovají nelogicky? Taky si říkáte, že tímhle rozhodnutím si postava jen koleduje o malér? Pak je tento pořad přímo pro vás. Pojďme probrat, co je nutné k přežití v hororovém filmu.

Autor: Kristýna "Ryuzaki" Drábková
James Cameron - od Terminátora k Avataru

Seznamte se s filmařskou dráhou jednoho z nejslavnějších a nejúspěšnějších režisérů v historii. Jaké byly Cameronovy filmařské začátky? Jak vznikaly legendární filmy jako Terminátor či Titanic? A v neposlední řadě Avatar? Co plánuje do budoucna? Objevte odpověď na tyto a mnohé další otázky!

Autor: Michal Krtouš
Nový horor Ďáblova sbírka a nejen to…

Autor filmů Byl jsem mladistvým intelektuálem, Choking Hazard, Kajínek a Jan Žižka přichází s novým nezávislým projektem. 2. autorský film Marka Dobeše je rána na solar. Vatikán, Adolf Hitler, černý humor, síla přátelství. Film představí Marek Dobeš osobně, poprvé. Popovídá i o předchozích filmech.

Autor: Marek Dobeš
Jsme ve vesmíru sami?

Jen v Mléčné dráze je přes 100 miliard hvězd, jak je tedy možné, že pozorujeme známky života jen zde na Zemi? Tak zní Fermiho paradox, otázka která neustále fascinuje vědce i spisovatele sci-fi. Pojďme se podívat na možná řešení tohoto paradoxu.

Autor: Richard Škultéty (MFF UK)
Krvavé rituály Mezoameriky

Všichni tak nějak tušíme, že Aztékové nebyli zrovna mírumilovná civilizace. Mayové na tom nebyli o nic lépe. Pravděpodobně jste slyšeli o popravách na pyramidě, ale je celá řada různých dalších, obskurnějších věcí které se na území Mezoameriky prováděly a které vám možná způsobí noční můry…

Autor: Barbara "Potty" Oudová Holcátová
Avatar - vznik, úspěch a budoucnost

Ač má zatím jen dva díly, je Avatar jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějsích filmových sérií. Jaký je příběh jejího vzniku? Odkud filmy čerpaly inspiraci? Jak vypadalo natáčení? A co víme o budoucnosti série? Tyto a další otázky zodpovíme, a rovněž společně probereme, co se nám na filmech (ne)líbilo

Autor: Michal Krtouš, Martina Novotná
Toulky temnotami historie

Lidé odpradávna věřili, že mezi nimi žijí temné síly a vynalezli mnoho způsobů, jak je odhalovat a trestat...

Autor: Jana Ivanov Maksoudová
TOP adaptace Lovecraftova díla

Lovecraft v počítačových hrách. Lovecraft ve virtuální realitě. Lovecraft jako komiks. Deskové hry podle Lovecraftova světa. Lovecraft všude, kam se podíváte! Někdy to vážně stojí za to. Jindy... je to TOP spíš tím bizarním způsobem. Pojďme se spolu podívat, jak se Lovecraftovo dílo adaptuje!

Autor: Tomáš "Brog" Kratochvíl
Guillermo del Toro a jeho dílo

Prozkoumejte život a dílo jednoho z nejslavnějších filmových tvůrců (nejen) hororu. Přijďe se seznámit s jeho filmy a seriály a tím, jak vznikaly. Objevte, čím se legendární filmař nejčastěji inspiroval, a co chystá do budoucna.

Autor: Michal Krtouš
Jak se nám líbily His Dark Materials

Seriálová adaptace knižní trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana má za sebou závěrečnou 3. řadu. Pojďme společně prodiskutovat, co se nám na seriálu líbilo a nelíbilo, jak byl věrný své předloze a co nás z tohoto fantasy světa čeká dál.


Autor: Eva Lipenská, Pavla Kratochvílová
Sci-fi Line
Star Trek, Red Dwarf, Doctor Who, ostatní SF
D2 více >
Jak (ne)psat fanfikce

V poslední dekádě jsme mohli sledovat nárust popularity fanfikcí v ČR i ve světě. S tím se váže ale i aktivita spousty nezkušených autorů, kteří téměř pokaždé dělají ty samé chyby. Jaké to jsou a jak se jich vyvarovat?

Autor: Michala Častulíková
Star Trek: Temný směr - finále

Nový film od Victoria fan film production se blíží a proto se s námi podívejte na dokument ze zákulisí tohoto projektu. Nahlédneme, jak probíhalo natáčení exteriérů a jak probíhá práce v postprodukci. Uvidíte i ukázku nových 3D efektů a nepřijdete ani o nepovedené scény.

Autor: Victoria Walderon
Neobvyklé formy cest časem ve Star Treku

Cestování časem patří ke Star Treku už od počátku. Avšak za 50 let existence to nebyly pouze tradiční dynamické či fixní časové linie a alternativní reality. Sem tam nás scenáristé dokázali překvapit nezvyklými formami cestování časem od roztříštěných časoprostorů přes časové smyčky až po antičas.

Autor: Jakub Marek
Přináší umělá inteligence revoluci?

OpenAI zpřístupnila chatovací UI schopnou sepisovat knihy a tvořit počítačové viry. Zamyslíme se nad tím, co to vlastně znamená. Je to začátek revoluce, nebo lživá bublina jako stabilní Windows 8?A co když jde o něco víc, než jsme měli dosud?

Autor: Michal Rada
Cesta do hlubin Star Trek fanfikcí

Připravte se odvážně pustit tam, kam se dosud žádný fanoušek nevydal! V této prezentaci se ponoříme do nekonečného vesmíru Star Trekovských fanfikcí. Cílem naší průzkumné mise je mezi příběhy na AO3 objevit oblíbené trendy, nejpopulárnější dvojice a dojde i na temná zákoutí...

Autor: Karolína Simkovičová
Červený trpaslík - televizní legenda

Červený trpaslík (Red Dwarf) vtrhl do České republiky v roce 1999 a za těch 21 let se stal pro české diváky synonymem britského humoru. Přijďte se dozvědět více o tomto scifi fenoménu.

Autor: Barbora Zítová
Christopher Pike, známý i neznámý

Kdo je Christopeher Pike, historicky první kapitán slavné Enterprise a hrdina Tajemných nových světů? Kým býval před Enterprise? Před Discovery? Vyrovná se věhlasem Kirkovi? Jakou úlohu sehrál ve Spockově životě? A jak to bylo s Talosem IV? Odpovědi na tyto i jiné otázky najdete na této přednášce.

Autor: Jakub Marek
Sci-fi a komiks ve školách

aneb Slon JWP v porcelánu. Postavení komiksů a literární fantastiky i sci-fi ve školách a knihovnách aneb ledy se lámou, pomalu, ale jistě. Zážitky ze spanilých jízd po českých, moravských, slezských i slovenských školách z pohledu scifistického dinosaura a spisovatele.

Autor: Jiří W. Procházka
Na hradě je ženská a jaká!

V loňském roce jsme u nás přivítali po dlouhých 11 letech Kate Mulgrew. Krom setkání s fanoušky, nejen Star Treku, měla i pestrý program. Mou milou povinností ba i výsadou bylo přichystat pro ni pár hodin "Na mém" hradě. A nejen to. Sen každého fanouška. Chcete vědět více? Budu se na vás těšit.

Autor: Filip Neumann
Doctor Who: Kouzlo vedlejších postav

Soucítíte s postavou, kterou znáte sotva 15 minut? Dojímá vás její osud a mrzí vás, že se u ní nemůžete zdržet déle? V tom případě odvedl scénárista velmi dobrou práci. Pojďme si připomenout postavy, které se objevily jen na skok, a přesto zanechaly v myslích fanoušků NuWho znatelný otisk.

Autor: Tereza Kašpárková "Janto"
Kanadské sci-fi

Kanada je země absolutně neomezených nápadů. Tak schválně: Sýrie se záběrem na malebný český kostelík, gumová kačenka emzákem a další šílenosti. Znáte je? Kanada na nás chrlí sci-fi jak na běžícím pásu ale jak je to s jeho kvalitou?

Autor: Lucie Borecká "LucyLeveller"
Throne Line
Game of Thrones, Lord of the Rings, fantasy, historie
D3 více >
Prsteny moci vs. Tolkien

Prsteny moci skončily a my se na ně můžeme podívat jako na celek a zhodnotit, jak to nakonec je s jejich věrností Tolkienovi a jestli jsou opravdu největším problémem adaptace černošští elfové. Přednáška otevřená jak oddaným fanouškům Tolkiena, tak těm, co knihy nikdy nečetli!

Autor: Barbara Oudová Holcátová (Potty)
Soutěž: GoT a HotD herci v jiných rolích

Asi vás nepřekvapí, když se dozvíte, že herci z GoT i HotD měli i jiné role. Ale poznáte je v nich? Přijďte prokázat svoje schopnosti v odhalování postav! Koho hrál ten týpek v růžových šatech v GoT nebo HotD?

Autor: Eva Lipenská, Pavla Kratochvílová
Svět Princezny zakleté v čase

Úspěšná fantasy pohádka Princezna zakletá v čase se loni dočkala druhého dílu, ve kterém jsme se ještě více seznámili s Oberonem, dějištěm příběhů tohoto světa. Společně se podíváme na jeho historii, zákony i magii runové abecedy.

Autor: Eva Lipenská
(Ne)povedený GoT prequel Rod draka

Konečně dorazil nový seriál ze světa Hry o trůny! Kriticky slaví obrovský úspěch a navzdory konci 8. série má obrovskou sledovanost. Jak se ale líbí fanouškům? Co srovnání s knihou? Je lepší než (část) GoT? Jak si vede oproti jiným fantasy? Na diskusi vítáme odpůrce i příznivce, nejde (jen) o hate!

Autor: Tomáš "Brog" Kratochvíl
Soutěž: Pohádková poznávačka

Pokládáte se za znalce pohádek? Přijďte si ověřit svoje znalosti do Velké (přiměřeně) pohádkové poznávačky.


Autor: Olga "werenys" R.
House of the Dragon: Série 2 - Co víme?

V loňském roce jsme po dlouhé době dostali nový úspěšný seriál ze světa Hry o trůny. Už od začátku bylo jasně, že druhá série je jasná věc a že si na ni počkáme. Kdy to vlastně bude? Co dalšího už o ní víme? Na co se těšíme a v co doufáme? A co lze očekávat dle knih? To vše a více na tomto pořadu!

Autor: Tomáš "Brog" Kratochvíl
Terry Pratchett na stříbrném plátně

Úžasná Zeměplocha, dílo které prý není možné uspokojivě přenést na plátno prostřednictvím pohyblivých obrázků. Nebo snad ano? Přijďte se o tom sami přesvědčit na naši přednášku, na které si budeme povídat nejen o zeměplošských filmech, ale i o seriálech natočených podle knih Terryho Pratchetta.

Autor: Petr "Rausek" R.
Srovnáváme RoP a HotD

Nestává se často, že by současně běžely dva známé a masivně sledované seriály, jako RoP a HotD, a ve fantasy žánru je to vůbec poprvé. Co mají tyto seriály společného a v čem se naopak liší? Co se kterému povedlo lépe? A který se nám ve finále líbil více? O tom a mnohém dalším si budeme povídat.

Autor: M. Krtouš + B. "Potty" Oudová Holcátová
Bájná zvířata v mytologických příbězích

Zavítejte s námi do světa mýtů, nechte se unášet fantazií našich předků a poslechněte si příběhy, v nichž vystupují nejroztodivnější zvířata a bájné bytosti, jejichž podobu by dnes nevymyslel ani ten nejodvážnější fantasta a snílek. Ukážeme si je nejen na obrázcích, ale povíme si i o jejich původu.

Autor: Alena "Ala" L.
Nejšílenější teorie z HotD

Stejně jako u seriálu Hra o Trůny, i k novému seriálu fanoušci vymýšlejí všemožné teorie. Společně se podíváme na ty opravdu nejšílenější.

Autor: Martin Kratochvíl "Tormund"
Srdce čarodějů

Napsat knihu není lehké, natož sehnat peníze na její vydání, a proto se spojil mladý autor s Plywood Production (filmovou produkcí specializující se na krátká videa, jež jsou oceňována na festivalech po celém světě) a jejich vzájemnou spoluprací vznikl jeden z filmů, které si na přednášce ukážeme.

Autor: Plywood Production
Potterfan Line
Harry Potter, Young Adult fantasy
D4 více >
Otroci s netopýříma ušima

Co vlastně víme o Domácích skřítcích?
Tato malá stvořeníčka jsou pro příběh velice důležitá.
Kdo vaří v Bradavicích a kdo tam uklízí?
Jak se R.A.B. dozvěděl o Viteálech?
Přijďte se dozvědět víc a zúčastněte se diskuze o SPOŽŮSu. Nevíte, co to je? I o tomto spolku na jejich ochranu, si povíme.

Autor: Vít "Jedi" Bartoš
Jak dobře znáš HP ve slovenštině

Kde bydlí Dursleyovi? Kde pracuje strýc Vernon? A jak se vlastně jmenuje Lenka Střelenka? Že víte? A slovensky taky?
Otestujte si znalosti Harryho Pottera ve slovenštině!
(Slovenské hosty prosíme, aby si soutěžili jen sami pro sebe :-) )

Autor: Barbora Homolkova+ Markéra Homolková
Hayao - japonský Hajaja?

Povídání o Hayao Miazakim, otci japonské anime, a jeho filmech.

Autor: Hana "Hanetka" Netušilová
Fenomén Hogwarts Legacy

Co znamená vydání Hogwarts Legacy pro svět Harryho Pottera? A jaký význam má tato hra pro videoherní průmysl a jeho další směřování? Fenomén Hogwarts Legacy z pohledu Potterheada a herního vývojáře.

Autor: Nikki Severin "Nikki.sev"
Velcí černokněžníci

Lord Voldemort a Gellert Grindelwald. Všichni ta jména znají. Naši "záporáci". Který z nich je ale "horší"? Mohou je někteří považovat i za hrdniny? Jaké jsou jejich cíle a motivy? To vše spolu prodiskutujeme, když se dojdeš za námi podívat. :-)

Autor: Lucie "Freya" Carvalho Almeida
Jak psát fantasy

Loni jsme si řekli, jak psát bestseller. Teď se do něj pustíme. Řekneme si, co je důležité při tvorbě fantasy příběhů a společně vytvoříme dokonalého hrdinu.

Autor: Ivan " Ian-Dachs" Hladík
Dolores Umbridgeová: Sladká katastrofa

Postava,kterou mnoho fanoušků nenávidí víc,než všechny záporáky HP světa dohromady.Byla jen neškodnou dámou milující růžovou a koťátka nebo byla opravdu horší,než sám Voldemort?Odkud pocházela a jaký byl její příběh před tím,než nám vstoupila do života?

Autor: Petra "Bella" Pidimová
Proč se famfrpál jmenuje Quadball?

V loňském roce se na globální úrovni přejmenoval mudlovský famfrpál na "Quadball". Co k tomu vedlo a je skutečně hlavním důvodem spojitost s výroky JKR?

Autor: Nikki Severin "Nikki.sev"
Jasnovidectví: Kouzelníci vs. Mudlové

Pojďme se společně podívat, jaké byli hodiny jasnovidectví v knihách, a jaká se probírala témata. Srovnáme, jak taková věštění probíhají v mudlovské magické praxi. Magickým průvodcem nám bude jedinečná věštkyně Grozna Sviňa.

Autor: Lucie Vodáková
Vodca režimu- Voldemort verzus A. H.

Zhrnutie základných charakterových vlastností vodca režimu v čarodejníckom verzus skutočnom svete. Lord Voldemort a Adolf H. (nájdenie zhody metaforického opisu a výstavby knižnej postavy Lorda Voldemorta a Adolfa H. Psychologické posolstvo pre spoločnosť dnes, do budúcna a pre ďalšie generácie.

Autor: Petra Stoláriková "Nena Turner"+ Lily Foster
Upíři v Young Adult

V této kategorii můžeme najít mnoho různých žánrů a témat. Upíři jsou jedním z velkých fenoménů a tudíž na jejich výskyt narazíme i v Young Adult. Ukážu vám některé z nich. Třeba narazíme i na některé, které ještě neznáte vy.

Autor: Lucie "Freya" Carvalho Almeida
Star Line
Star Wars, Stargate
D6 více >
Star Wars z pohledu Josepha Campbella

Joseph Campbell byl kulturní antropolog, který studoval mýty v různých kulturách a zjistil, že většina základních příběhů o hrdinech funguje úplně stejně. George Lucas se Campbellem inspiroval při tvorbě Star Wars. Pojďme si tedy rozebrat Star Wars z pohledu cesty hrdiny.

Autor: Jan Kotouč
Jak se Star Wars učí česky

Beseda o úskalích i radostech překladů Star Wars knih, komiksů ale i filmů a seriálů do češtiny. Ptejte se i vy Pavla Klimeše a Milan Pohla.


Autor: David Macháček, Pavel Klimeš, Milan Pohl
Design a Tvorba Stargate modelů

V této prezentaci bude představen postup tvorby Stargate modelů od designu, 3D tisku, barvení až po samotné sestavení. Rovněž zde bude představena knihovna existujících modelů včetně několika exponátů.

Autor: Martin Taichl
Hudba (nejen) ze Star Wars pro housle

John Williams vytvořil pro světoznámou houslistku Anne-Sophie Mutter aranžmá 20 filmových melodií pro sólové housle a orchestr, z toho 6 ze Star Wars ságy. Většina z nich vyšla v roce 2019 na úspěšném albu s názvem Across the Stars. Některá jejich koncertní provedení uvidíte i na této přednášce.

Autor: Robert Richter "E-Wan"
Soutěž: Stargate kvíz

Kvízů ze světa Stargate není nikdy dost. Myslíte si o sobě, že jste největší znalec Stargate? Přijďte si poměřit síly s dalšími fanoušky! Správně zodpovězte otázky ze světa Hvězdné brány a vyhrajte krásné ceny.

Autor: Pavla Kratochvílová
Nejlepší záporáci ve Stargate

Co by byli hrdinové z Tau'ri bez záporáků, kterým by neustále šlapali na kuří oka? Pojďme si spolu posvítit na ty nejlepší. Nebo snad nejhorší? No, prostě na ty, kteří se nám nejvíc vryli do srdce.

Autor: Jana Hažlinská "Elí"
Je pan Burns skutečně Goa'uld?

V epizodě Ztracené město vysloví Jack famózní teorii: "Mistr Burns je goa'uld!"
Samozřejmě tím myslí nejčastěji se objevující vedlejší postavu z jeho oblíbeného seriálu Simpsonovi.
Porovnáme si tedy typické vlastnosti goa'ldů s chováním pana Burnse.
Jak určitě tušíte, Jack není daleko od pravdy.

Autor: Tomáš Charvát "Bob"
Star Wars (nejen) na D+: Co nás čeká?

Disney nás skrze svou novou streamovací platformu zásobuje řadou novinek ze světa Star Wars. U té nejpopulárnější z nich, nás brzy čeká další série. Kromě toho SW rozjíždí řadu animáků i akčních seriálů. Co nás čeká nového? Co bude za pokračování? A co filmy? A co na to všechno říkáme?

Autor: Tomáš "Brog" Kratochvíl
Top hudební momenty orig. SW trilogie

Pokud máte rádi hudbu Johna Williamse z originální trilogie Star Wars, přijďte si připomenout některé z nejpůsobivějších hudebních momentů. Můžete znovu zažít to příjemné mrazení v zádech a záplavu emocí, které v nás hudba ve spojení s filmem (tentokrát bez dialogů a zvuk. efektů) dokáže vyvolat!

Autor: Robert Richter "E-Wan"
Jack O'Neill a popkultura

I když o sobě Jack O'Neill tvrdí, že nemá rád sci-fi, často odkazuje na různé filmy, seriály i knihy nejen tohoto žánru. Pojďme se společně podívat na výběr toho nejlepšího.

Autor: Eva Lipenská
Galaxie a kartografie Star Wars

Jak velká je galaxie Star Wars? Kolik v ní žije druhů inteligentních bytostí? Jak vznikaly mapy Star Wars a ve kterých publikacích je najdete? Liší se nějak galaxie v expandovaném univerzu a v novém kánonu? To jsou jen některé z otázek doslova galaktického významu, které zodpoví tato přednáška.

Autor: Milan Pohl "kernel32"
Asian Line
manga, anime, Japonsko, Korea, Čína...
D7 více >
Psychologické triky v gača hrách

Genshin impact, Arknights, Raid: Shadow legends, nelze je minout. Každý asi narazil na nějakou gača hru. Jak to, že ty hry tak vydělávají? Jak tvůrci manipulují hráče k utrácení spousty peněz? A čím se liší od západních F2P her? Na to vše budeme hledat odpovědi v této přednášce.​

Autor: Matěj Račinský
Novinky K-Popu

Co je za poslední rok za nové písničky ze světa kpopu? Kdo měl jaký skandál? Vynořili se nějací noví zajímaví interpreti? Přijďte se podívat a zaposlouchat se.

Autor: Anna "Agnés" Ondráčková a Marie "Maria" Ondráčková
Miniature Origami workshop

Workshop Vás zavede do světa drobného tradičního japonského skládání papíru. Během workshopu se naučíte vytvářet různé drobné motivy i za pomocí "nástrojů".Autor: Michaela "Misha" Bošková
Thai-pop: Dobrej a Divnej

Thajský pop se poslední dekádu dere do povědomí světa. Možná že po očku pokukuje po úspěchu J-popu či K-popu, ale každopádně se mu daří svět popmusic obohatit o své svébytná národní prvky, které občas vedou k fakt dobrýmu popu... a občas k fakt divnýmu.

Autor: Daniel „DanQ“ Řezníček & Veronika „Etuta“ Hrbáčová
Sportovní Anime

Výběr pár známých i neznámých, napínavých i vtipných, dlouhých i krátkých anime, jejichž hlavním společným tématem je sport a závody v něm. Plav s námi jako Delfín!

Autor: Marie "Maria" Ondráčková
Sobotní asijský kvíz

Myslíte si že víte o Asii vše... tak neváhejte a přijďte si s námi zasoutěžit o ceny věnované CCP. Těšit se můžete na otázky o pop-kultuře, zeměpisu, historii, gastronomii a různých dalších zajímavostech.

Autor: Michaela "Misha" Bošková & Anna "Agnés" Ondráčková
Kunihiko Ikuraha revolucionizuje svět!

Kdo je legendární režisér, scenárista a producent známy jako Ikuni, který stojí za anime Utena, Penguindrum, Jurikuma a Sarazanmai? Nahlédneme do tajů jeho tvorby, rozklíčujeme nějaké ty surrealistické symbolismy, a možná se i dozvíme, jak moc je animační svět propojený.

Autor: Daniel „DanQ“ Řezníček & Veronika „Etuta“ Hrbáčová
Barvičky a čaj

Povídání o čaji u, dá-li ochranka, čaje. Zaměřeno na rozdělení čajů dle barev. Rozdíly výroby v Číně a Japonsku.

Autor: Jakub "Charoděj" Přidálek
Šílená doprava v JV Asii

Možností jak se dostat z bohu A do bodu B v JV Asii je mnoho a většinou je to opravdu výzva. Využít k tomu můžete pro nás "tradiční" způsoby přepravy i velmi, řekněme netradiční...

Autor: Michaela "Misha" Bošková
Jak na Šemíka anime guide

Chtěli jste se někdy stát pravým rytířem, jenž vládne mečem i koněm? V této přednášce vás naučím jezdit na koni, tak jak to umí jen v anime! Za 40 minut z vás udělám mistry jezdeckého umění, čili průměrného protagonistu ve fantasy. A to se vyplatí Horste!

Autor: Vendy "Iki" Přidálková
Asijské BL seriály

V Asii se v posledních letech rozšířil fenomén BL ("Boy-Love") seriálů s různou mírou... přiznanosti a explicitnosti. Pojďme se společně podívat na to nejlepší, od bolesladkých pohledů až po soft-porno. Přednáška je 15+.

Autor: Marie "Maria" Ondráčková a Lucie "Nemix" Nemčeková
Book Line
literární fantastika
D8 více >
Černá neděle LIVE

Rozhovor se zajímavými lidmi v režii Jiřího Sivoka. Literární online pořad Černá neděle naživo na Comic-Conu Prague.

Autor: Jiří Sivok a hosté
Fenomén YA literatura

Kde se vzala YA literatura a kam směřuje? A jaké jsou rozdíly mezi Middle grade, Young adult a New adult?
Debatovat budou redaktoři Young adult literatury Vojtěch Záleský (Fragment) a Adéla Michalíková (CooBoo).

Autor: Vojtěch Záleský, Alena Heinrichová, Adéla Michalíková
Jak se dělají audioknihy

Herec Jan Zadražil, který mimo jiné namlouval audioknihy slavného Marťána, Jasona Bourna nebo knihy od Terryho Pratchetta, bude povídat o tom, jak se takové audioknihy namlouvají a co všechno to obnáší.

Autor: Jan Zadražil
Posezení s Miroslavem Žambochem

Mistr akční fantasy, autor hrdinů jako Bakly, Koniáš nebo agent JFK, bude mluvit o svém psaní a odpovídat na vaše otázky.

Autor: Miroslav Žamboch
Astrobiologie ve sci-fi

Zkušení hard sci-fi autoři Julie Nováková a Tomáš Petrásek budou mluvit o tom, jak je to s biologií, chemií a vůbec živých organismech ve sci-fi.

Autor: Julie Nováková, Tomáš Petrásek
Jak vznikají postavy

Jak vznikají knižní postavy a co je dělá živými? Musí být hlavní hrdina čtenáři sympatický? A co bylo dřív - hrdina, nebo zápletka?
O všem možném i nemožném kolem knižních postav budou diskutovat spisovatelky Petra Martíšková, Tereza Janišová a Lucie Ortega.

Autor: Lucie Ortega, Tereza Janišová, Petra Martíšková
Hrdinové českých zemí

Křest a beseda k antologii příběhů z nejúspěšnější české série alternativní historie. Svět Jana Kotouče, kde čeští námořní piloti bojují proti ruským bitevním lodím, se rozrostl a obohatil o povídky dalších autorů.

Autor: Kotouč, Doležal, Bandžuch, Novánová et al.
Cesta do hlubin androidovy duše

Lidé si od pradávna pohrávali s vizí umělých bytostí k práci, válce a relaxaci. Stalo se, umělá inteligence nám klepe na dveře. Jak si s fenoménem AI poradí spisovatel nebo filmař? Dá se svést módními stereotypy, uchopí ji jako svébytnou postavu, projektuje do ní ideové postoje?

Autor: Františka Vrbenská
Antologie Hlubiny města

Kam až paměť sahá, jsou tajemná města a jejich hlubiny místem, kde se bok po boku potkávají nejznámější autoři žánrové i nežánrové literatury. Příležitostí k takovému setkání se stala i antologie mysteriózní a fantastické prózy příznačně nazvaná Hlubiny města. Součástí besedy bude slavnostní křest.

Autor: Vavrečka, Sněgoňová a hosté
Křest antologie Lovců Monster

Populární série Lovci Monster od amerického autora Larryho Correiy se rozrostla o unikátní projekt českých autorů - Lovci Monster: Fantom. Autoři a editoři sbírku společně pokřtí a povypráví o jejím vzniku.

Autor: SKUPINA AUTORŮ
URBEX - Zápisky z Černobylu

Dobrodruh a stalker Ritchie alias Unlimited Freedom uvede knihu o své fascinující cestě do oblasti zapovězené černobylské elektrárny a legendárního městečka Pripjať, kam se běžný smrtelník nedostane. Přednášku doprovodí unikátní fotografie z místa.

Autor: Richard "Ritchie" Šmíd
Úvod do LitRPG

Povídání o novém fenoménu LitRPG. Kde se Litko vzalo, v čem spočívá, proč je hrdina vždy outsider a jak moc těžké je ho napsat, vám objasní spisovatelka Zuzana Strachotová a herní vývojář Tomáš Košek. Tahle dvojice kromě společného života totiž první české LitRPG píše.

Autor: Zuzana Strachotová, Tomáš Košek
Game Line
o videohrách, deskovkách, RPG
D9 více >
LEVEL uvádí: O hrách a lidech a o knize

Koncem loňského roku vyšla kniha rozhovorů s tvůrci slavných videoher. Její autoři vám povypráví o tom, jaké je to dělat interview s významnýi osobnostmi a také, jak složité je v našich končinách vydat knihu, která váží skoro dvě kila a zároveň pojednává o něčem tak „obskurním” jako jsou hry.

Autor: Pavel Dobrovský, Martin Bach
Matematika v Minecraftu

Minecraft má procedurálně generovaný svět, pojďme ho prozkoumat! Kde se vzaly far lands? Proč některé seedy generují nekonečné jeskyně?
Jak zjistit seed světa z jediné jeskyně?
Nahlédněme spolu pod pokličku generátorů náhodných čísel a jak ho využít k seedfindingu!

Autor: Matěj Račinský
Překlad Hogwarts Legacy

Beseda s překladatelkou hry Hogwarts Legacy odehrávající se ve světě před narozením Harryho Pottera. Moderátorem je zkušený herní překladatel Marek Tvrdý a společně si popovádají o nástrahách překladu i specifikách potterovského světa.

Autor: Klára Čejková a Marek Tvrdý
Paradoxní úspěch Dead by Daylight

I přes velké neshody herní komunity se studiem Behaviour si hra Dead by Daylight vybudovala velké jméno a zakomponovala do svých herních mechanik prvky z nejznámějších hororových titulů - od Halloweenu a Left for Dead až po Stranger Things. A kdo by nechtěl Michaela Mayerse za hratelnou postavu?

Autor: Vojtěch Procházka "Lock"
Záporáci číhají i online! Jak na ně?

Jak se bránit, když záporáci útočí na naše účty ve hrách, na sociálních sítích nebo v bance? Už vás někdo napálil, nebo vaše okolí? Jak on-line útoky nejčastěji vypadají? Na tyhle a další otázky odpoví Petr Zíma, šéf bezpečnosti České spořitelny.

Autor: Petr Zíma (Česká Spořitelna)
Hogwarts Legacy Easter eggy

Hogwarts Legacy je bezpochyby hra, na které si autoři dali opravdu záležet. Co je z knih a co je z filmů? Jaké jsou narážky na historii sěta Harryho Pottera a co jsou úplné novinky?

Autor: Františka Pintová
CGE deskovky na mobilech a pc

CGE nebo Czech Games Edition je firma založená v roce 2007 produkující pecky jako jsou Codenames, Galaxy Trucker, Dungeon Lords, nebo Space Alert. A kromě toho dělají elektronické verze pro PC a mobily těchto her a v besedě moderované Markem Tvrdým se podíváme hlavně na ně.

Autor: Jakub Doucek
Jak vyrobit Zaklínače s pomocí vědy

Zaklínači, kasta bojovníků s magickými schopnostmi, kteří chrání svět před monstry z jiných světů. Mimo tvrdého tréninku jsou to především mutace, které jim propůjčují nadlidské schopnosti. Jak se na mutace dívá současná věda? Dokáže dodat člověku kočičí oči, rychlé uzdravování či věk hodný elfů?

Autor: Vědátor - Jan Tomáštík, Ladislav Loukota
Zaklínač jako deskovka

Beseda s manažerem českého distributora ADC Blackfire Entertainment o přípravách české verze velice očekávané deskovky Zaklínač: Starý svět, kterou bude moderovat Marek Tvrdý, překladatel deskovky Zaklínač: Dobrodružná hra. Současně naživo publiku ukážeme preprodukční kus této hry.

Autor: Michal Ekrt, ADC Blackfire
Jak natočit Mass Effect jako seriál?

Mass Effect jako film už zvažovalo několik společností. S napěchovanou zápletkou a celou galaxií příběhů bychom se však ochudili o velkou část toho, co dělá toto univerzum tak živým a komplexním. Přednáška vám představí návrh, jak jej efektivně převést na seriál (a proč).

Autor: Vojtěch Procházka "Lock"
Pán Prstenů: deskové hry

Knižní série Pán prstenů inspirovala mnohé tvůrce deskových her k vytvoření stolního zážitku podobného tomu knižnímu. Na přednášce si hlavně představíme ty, které si dnes můžete zakoupit a zahrát, jako například Válka o prsten či Middle-earth Strategy Battle Game.

Autor: Marek Tvrdý
Future Line
věda, technologie, budoucnost lidstva
D12 více >
Náboženství okem přírodovědce

Může ateista věřit na duchy?
Kapitolky z kognitivní vědy o náboženství. Jak se zkoumá náboženství zvenku? Prospívá víra dobrému zdraví a inteligenci? Mají ateisté morálku? Kvalitativní i kvantitativní výzkum náboženství, k čemu je to dobré?


Autor: Lenka Příplatová (PřF UK)
Lasery jako světelné meče vědy

Co dělá laser laserem? Jak ho vyrobit a jak ho použít na světlé straně síly? Vydejme se na cestu od prvního objevu po nejrychlejší lasery světa, laserové pinzety nebo laserovou jadrnou fúzi.

Autor: Lukáš Nádvorník (MFF UK)
Genetická genealogie - když geny vypráví

Genetická genealogie kombinuje výzkum příbuzenských vztahů pomocí DNA s tradičním genealogickým a historickým výzkumem. Přednáška je určena jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, kteří si svůj rodokmen už klasicky zpracovávají a chtějí se posunout o úroveň výš.

Autor: Ing. Michaela Nekardová, Ph.D.
Vidět neviditelné, slyšet neslyšitelné

... a možná si i sáhnout na něco, na co se běžně nesahá. Na přednášce uvidíte směs pokusů, které ověří limity vašich smyslů. Kromě zraku, sluchu a hmatu dojde i na chuť a místo čichu zařadíme šestý smysl :-)

Autor: Věra Koudelková (MFF UK)
Marvel vs. věda - materiály vrací úder

Svět Marvelu nám představuje nejen superhrdiny s (polo)božskými schopnostmi, ale i geniální vynálezce-hrdiny s drahými superudělátky z adamantia či vibrania. Jak se na superhrdiny a jejich zbraně dívá věda a technika vám poví borci z Vědátora.

Autor: Vědátor: J. Tomáštík, L. Loukota
Čeká nás vzpoura umělých mozků (AI)?

Umělá inteligence lidské úrovně / Artificial General Intelligence (AGI) - kdy přijdou, co budou umět, co to celkově pro lidstvo bude znamenat a jaká jsou rizika? Podle některých nedávných hlasů (Yudkowski) nás může AGI dokonce vyhubit. Na závěr beseda s diváky.

Autor: Pavel Vachtl "Pirx"
Synaptická převodovka ukládá vzpomínky

Teorie mechanického ukládání paměti: Jednou z největších záhad biologie je mechanismus ukládání vzpomínek v mozku. Se zajímavou teorií nedávno přišli Ben Goult a Samuel Barnett. Jejich model ukládání vzpomínek v lidském mozku předpokládá zapojení mechanicky ovládaných molekul – konkrétně talinu.

Autor: Adam Obr (1.LFUK)
Jak odhalit padoucha?

Potemnělá ulička a mizející stín postavy. Na zemi tělo, na zdi kamera a na záznamu zahalený obličej padoucha. Byl to Jones? Nebo James? A kdo je mrtvý muž? Otisky prstů, analýza DNA, vše negativní. Ale je tu naděje. Jeden svědek, kreslíř a forenzní antropolog. Objasní čeští kriminalisté případ?

Autor: pplk Josef Duda (Krim. ústav)
Jak správně nakládat s nekonečnem

Nekonečno představuje jeden z nejzajímavějších a zároveň nejnebezpečnějších konceptů, jenž odnepaměti vnáší rozruch do matematiky, filosofie, mystiky a umění. V přednášce se zaměříme na
některá specifická úskalí práce s tímto pojmem.

Autor: Prof. Luboš Pick (MFF UK)
Vědátoři na pivu: Talkshow o A.I.

Pronikněte do strojového učení a jeho dopadu na naši společnost – je příchod všeobecné umělé inteligence blízko, nebo si ještě pár dekád počkáme? Vědátoři na pivu promluví s Tomášem Mikolovem a Sarou Polak o GPT, Midjourney a Skynetu. Připojte se k nim a poznejte budoucnost lidstva již fčil!

Autor: Vědátor: J. Tomáštík, L. Loukota
Ženy v kosmu. A co sex?

Čeká nás 60leté výročí první ženy ve vesmíru. Dodnes bylo ve vesmíru 71 žen z 9 států.
Mají ženy předpoklady pro práci v kosmu? A mají tam vůbec létat?
Jaké budou úkoly žen při budoucích cestách na Mars a dál? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?

Autor: Milan Halousek
Celibát dobrovolný a nedobrovolný (15+)

Při slově "celibát" nás hned napadne katolická církev. Ale lidé bez partnerů existovali snad v každé známé civilizaci. Proč to? A v současnosti počet takových lidí prý jen roste. Je to pravda? Co je single, mingle, incel nebo femcel? Čeká nás totální zánik partnerských vztahů? Či soužití s roboty?

Autor: Scarlett Rauschgoldová "Darth Zira"
Comics Line
komiksy, kreslené filmy
F1 více >
Představení projektu Afterpunk

Afterpunk je nový projekt z atelieru Jonáše Ledeckého a Michala Suchánka.
Jedná se povídkový komiks z postapokalypsy. Scénář píše Jonáš Ledecký (Playboy, Kapsy) a s Michalem Suchánkem (Batman: World, Děsivé
radosti) se dělí o ilustraci. Komiks je určen dospělému publiku a vyjde na podzim 2023.

Autor: J. Ledecký, M. Suchánek
Beseda: Komiksy nejen pro mládež

Petr Kopl i Richard Svitalský mají na kontě velmi úspěšné české komiksy, mezi nimi i řadu těch určených mladšímu publiku. V čem je komiks pro mladší čtenáře specifický? Jak si jako autor můžete vychovat novou generaci komiksových čtenářů? Jaké je to pracovat s tvůrci Čtyřlístku? To vše a mnohem víc!

Autor: P. Kopl & R. Svitalský
Soutěž: Seriál vs komiks - kvíz

Jak moc si tvůrci seriálů vymýšlí a jak moc se drží komiksové předlohy? Přijďte otestovat své znalosti a zasoutěžit si v kvízu. V soutěži Vás čeká řada skvělých cen od našich komiksových partnerů! Tak neváhejte a přijďte otestovat své znalosti!

Autor: Adam Stencl "Hamrik"
Co nás čeká v DC (filmy a seriály)

Projekty na následující roky byly oznámeny, pak zrušeny. Přijďte se podívat jaké filmové a seriálové novinky nás čekají z díly DC. Proč má většina projektů zpoždění a na co všechno se můžeme těšit?

Autor: Jan Stiess
Novinky v Marvel Cinematic Universe

S úderem mánie po říši kvant nám odstartovala MCU Fáze 5. Jenže její rozjezd bude pomalejší, než jsme čekali. Jak návrat Boba Igera změní další dění v MCU? Co za projekty se zruší? Co odloží? Čeho se určitě dočkáme? A co čekat od MCU po Quantumanii? Pojďte si poslechnout o dalším dění v MCU!

Autor: Tomáš "Brog" Kratochvíl
CREW: Komiksové události roku 2023

Na které komiksy se můžete těšit v roce 2023? Ediční plán, komiksové novinky a nejočekávanější komiksové a manga série roku 2023 vám představí ředitelé Nakladatelství CREW Petr Litoš a Jiří Pavlovský!

Autor: P. Litoš, J. Pavlovský
Medojed - Crossovery v komiksu

Jaké komiksy a filmy jsou ideální pro nováčky i ostřílené veterány? Kde už začíná hranice bizáru a co je komiksový mainstream? Na to vše Vám odpoví Youtuber Medojed.

Autor: Jan Stiess+ Medojed
Beseda: Thor a mnohá další tvorba

Kromě Skalpů Aaron i Guera tvořili i ve světě Marvelu. Jak se tvoří komiksový western oproti Hromovladci? Přijďte se zeptat!

Autor: J. Aaron & R.M. Guera
Šílené věci, které v MCU neuvidíte

Na této přednášce vám známý YouTuber a znalec všeho podivuhodného z Marvelu, Trashman, předvede zvláštní a bizarní příběhové linky a postavy, které Marvel v průběhu své existence vytvořil a které nejspíš ve filmovém MCU nevuvidíte. Přijďte se nechat fascinovat!

Autor: Pavel "Trashman" Trachman
Beseda: Jaké je to tvořit (nejen) v DC

Rob Williams vytvořil scénář pro řadu velkých komiksových značek a postav. Namátkou například Suicide Squad či Aquaman. Jaké to je tvořit pro DC Comics? Co autoři dělají jindy? Co zažívají s fanoušky? Pojďte se ptát!

Autor: R. Williams
To nejhorší ze super-filmů

Ty dobré zná každý - Spider-Man, Black Panther nebo třeba Temný rytíř. Ale kdo má žaludek na to sledovat to nejhorší, co superhrdinský žánr nabízí? My. A rády vám o tom povíme.

Autor: Barbora Homolkova+ Markéra Homolková
Workshop Line
rukodělné a kreslící workshopy
balkon A více >
Výroba Větvíka

Vyrobte si s námi vlastního Větvíka.

Autor: Jana Marková "Tali"
Taška s vlastním motivem

Přijďte si namalovat na plátěnou tašku svůj oblíbený motiv, nebo cokoli co Vás napadne.


Autor: Kateřina Onderková "viki"
Stargate talíř z Časové smyčky

Přijďte si zahrát na Jacka O'Neilla a vyrobte si svůj vlastní veselý talíř. Narozdíl od Jacka se u toho nezblázníte. Během pár minut máte hotovo a můžete si výrobek hned odnést třeba na focení se samotným Richardem Deanem Andersonem.

Autor: Eva Lipenská, Pavla Kratochvílová
Najdi kořeny - sestav svůj rodokmen

Přemýšleli jste o sestavení vlastního rodokmenu, ale nevěděli, jak začít a kde hledat? Odrazuje vás kurent a nečitelné matriky? Toto je příležitost pro vás. Zjistěte si datum a místo narození vašeho co nejstaršího pra(pra)rodiče a přijďte prozkoumat jeho linii předků. Ukážeme vám jak na to.

Autor: Michaela Nekardová, Radka Kremlíková Pourová
Levitace prakticky

Že je levitace blbost a patří jen do sci-fi? Ani náhodou! Na workshopu vás o tom zkusím přesvědčit - účastníci si vyrobí objekt, který bude levitovat. Pro materiál nemusíme do obchodu pro kouzelníky, stačí 3D tiskárna nebo zdravotnické potřeby a papírnictví.

Autor: Věra Koudelková (MFF UK)
Dračí vejce nejen od draků ze Západozemí

Draci se nevyskytují pouze ve světě Hry o trůny, ale i v dalších fantasy světech. Jak vypadají jejich vejce? Nebo vajíčko vašeho vysněného draka? Pojďte si s námi takové vejce vyrobit. Fantazii se meze nekladou.


Autor: Pavla Kratochvílová, Eva Lipenská
Runové kameny

Vyrobte si pár vlastních runových kamenů z poskytnutých sádrových odlitků.

Autor: Jana Marková "Tali"
Harry Potter záložky

Přijďte si vytvořit zajímavé papírové či magnetické záložky s motivy ze světa Harry Pottera. Ukažte všem ke které kolejí patříte, jaká je vaše oblíbená postava nebo jakého mazlíčka byste si pořídili.

Autor: Soňa Hadravová "Daphne"
Comics Workshop
F2 více >
Komiksový workshopAutor: Dan Černý
Komiksový workshopAutor: Jan Tatarka
Komiksový workshopAutor: Pavel Talaš
Komiksový workshopAutor: Petr Kopl
Komiksový workshopAutor: Nikkarin
Komiksový workshopAutor: Richard Svitalský
Komiksový workshopAutor: Dan Černý
Komiksový workshopAutor: Petr Kopl
Komiksový workshopAutor: Nikkarin