Zpět

Fanouškovský program

Neděle - 22.10.

10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Asian Line
Japonsko, Korea, celá Asie - historie, současnost, kultura, manga, anime...
Přednášky odborníků a fanoušků, besedy s hosty, soutěže...
S1 více >
Malý dům - Japonsko 30. a 40. let
Tereza "Tess" Rash
Kniha oceněna prestižní cenou Naoki vyšla v roce 2022 poprvé v češtině. Nabízí nám unikátní pohled na Japonsko před a během 2. sv. války. Naivní vyprávění služebné Taki, které je konfrontováno pohledem jejího prasynovce. V roce 2014 byla kniha také zfilmována. Jaké rozdíly adaptace přináší?
Hudební anime
Marie "Maria" Ondráčková
Od metalu po klasickou hudbu a pop, který pomůže ve velké bitvě proti zlým silám, anime ukázalo velké množství hudebních žánrů. Pojďme se podívat na aspoň některé z nich
Origami - zvířátka
Michaela "Misha" Bošková
Vytvořte si svůj vlastní origami zvířecí svět z pestrobarevných papírů. Vhodné jak pro děti, tak i dospělé.

S čajem o čaji: Výběr čaje
Jakub "Charoděj" Přidálek
Povídání o základní otázce života, vesmíru a vůbec aneb co je to "kvalitní čaj"? Na co si dát pozor při výběru čaje a jak vybrat čaj, který Vám bude chutnat.
Poznávačka k-popu
Anna "Agnés" Ondráčková
Myslíte, že znáte nové i starší písně z korejského popu? Poznáte je podle 3-sekundových nahrávek? Pojďte prokázat své znalosti a schopnosti a vyhrát hodnotné ceny.
Zajímavá města JV Asie
Michaela "Misha" Bošková
Města JV Asie jsou velmi rozmanitá a zajímavá. Každé vás překvapí něčím jiným. Společně se podíváme na nádherné budovy a monumenty, projdeme se rozmanitými čtvrtěmi, ochutnáme místní kuchyni a potkáme se s různorodými kulturami a lidmi.
Korejská a čínská doramata
Anna "Agnés" Ondráčková
To nej (v dobrém i špatném) z čínské a korejské hrané seriálové tvorby posledních let.
Book Line
Literární fantastika. Přednášky spisovatelů, redaktorů, překladatelů a fanoušků. Beseda a tematické diskuse s hosty, soutěže, literární workshopy...
S5 více >
Hrdinové z pera Roberta E. Howarda
Roman Hruška
Roberta Howarda známe hlavně s Barbarem Conanem. Howard ale měl mnohem větší rozsah žánrů. Mimo fantasy napsal i westerny, horory a dokonce zabrousil i do scifi. Někteří jeho hrdinové se v příbězích objevovali opakovaně a k jiným se už nikdy nevrátil. Schválně kolik jich budete znát.
K čemu jsou betačtenáři?
Michaela Kubíčková, Lukáš 
Je betačtení radostná výsada nebo řehole? Co přesně znamená betačtenář a proč se bez něj autor jen těžko obejde? Jak najít dobrého betačtenáře, nebo se jím stát? O tom a mnohém dalším se v panelové diskuzi se spisovateli Lukášem Vavrečkou a Petrou Machovou dozvíte víc, než byste se odvážili zeptat!
Národní a kulturní perspektiva ve SFF
Natalia Matolinec, Jan Ko
Co dělá sci-fi a fantasy české, ukrajinské nebo nigerijské? Jaká je specifická perspektiva autorů? Jsou příběhy víc a víc univerzální nebo je v nich místo pro národní perspektivu?
Scénáristou videohry proti své vůli
Petr Kubíček, Michaela Ku
Jak se píše scénář počítačové hry někomu, kdo nikdy žádnou hru nehrál? Kterým peklem vede cesta od psaní fantastiky k hernímu scénáři a jaký vliv mají počítačové hry na stabilitu partnerství, prozradí Míša a Petr Kubíčkovi.
Skrz naskrz o steampunku
Petra Slováková, Lucie Lu
Tři autorky představí možnosti současné fantastiky. Alternativni historie, steampunk, urban fantasy a jiné subžánry patří nejen do jejich repertoáru, ale i do knihoven těch, kteří hledají něco nového.
Umělá inteligence a spisovatelé
Vojtěch Záleský, Kateřina 
Progres člověk nezastaví, ani spisovatel - ale za jakou cenu? S nástupem umělé inteligence přišly i nové možnosti, jak psát a propagovat knihu. Co to pro autory znamená? Vidí v UI přínos, nebo zátěž? Jak ji v psaní využít a měl by to vůbec dělat?
Koně, muškety a obrozenci
Jan Kotouč, Lucie Lukačov
Když Mad Max potká Sňatky z rozumu. Úspěšná série alternativní historie České země míří do 19. století. Místo válečných lodí přijdou koně, místo bombardérů muškety, ale rozhodně přibude obrozenců. Autoři Jan Kotouč a Lucie Lukačovičová budou mluvit nejen o chystaném románu.
Comics Line
Komiksy, manga, kreslené filmy... Přednášky autorů, fanoušků, vydavatelů... Besedy s hosty, soutěže...
E4 více >
DC trochu jinak (cartoon, parodie)
Jan Stiess
DC se občas dostává do fáze, kdy si samo ze sebe musí umět udělat legraci. Co sledovat, když Vás nebaví ta temná tvorba? DC ale umí být i zábavné, že se budete za břicho popadat!
Od Sedmikráskova po Péráka!
Richard Svitalský,  Petr&
Komiksoví autoři Richard Svitalský a Petr Kopl nám prozradí jak se tvoří komiks pro Čtyřlístek a nebo jaká specifika má tvorba českého superhrdinského komiksu.
Tvorba komiksu od A-Z
Jana Kiliánová, Martin Šk
Jana Kiliánová, Martin Škrabálek a Kryštof Franciško Vám odpoví na otázku, jak vzniká komiks a co všechno je potřeba k tomu stát se komiksovým autorem.
INCAL a další díla A. Jodorowského
Adam Stencl "Hamrik"
Kdo je Alejandro Jodorowsky? Co má společného s Dunou od Franka Herberta? A jak s ním souvisí Taika Waititi, režisér a herec, který se momentálně těší velké oblibě? To vše a mnohem další se dozvíte na této přednášce, která vám možná změní pohled na sci-fi tak, jak ho znáte.
Poselství a příběh v komiksu
Štěpánka Jislová, Klára S
Štěpánka Jislová a Klára Smolíková tvoří komiksy pro dětské i dospělé čtenáře. Co vytváří v komiksu dobrý příběh tak, aby jej i menší publikum pochopilo?
KVÍZ MCU a DC hlášky
Adam Stencl "Hamrik"
Přijďte si zasoutěžit!
Kdo dokáže přiřadit nejvíce MCU a DC hlášek ke známým či méně známým postavám, vyhrává!
Dělají to špatně / dobře? Marvel a DC
Jan Stiess, Adam Štencl
Marvel a DC poslední dobou zažívá úpadek! Anebo ne?! Přijďte se podívat na bouřlivou výměnu názorů na tyto velikány!
Fantasy Line
Harry Potter, Pán prstenů, Hra o trůny a další fantasy a mýty. Legendy a reálná historie. Přednášky odborníků a fanoušků, tematické diskuse a besedy s hosty, soutěže...
S4 více >
Kde bydlely princezny?
Olga Rybářová "werenys"+ 
Princezny, princové a ti další přece bydlí na zámku, to ví přece každý, ale kam se za nimi vydat na výlet? Přijďte zjistit kde bydlela třeba "Pyšná princezna" Krasomila, či kde byla doma "Zatoulaná princezna" Jůlinka.
Komunikace a cestování ve světě magie
Andrea "Tracy" Peřinová
Spěšný vlak do Bradavic odjíždí z nástupiště 9 a 3/4 už za malou chvíli. Tak zkontrolujte jízdenky, naložte zavazadla a nastupovat. Čeká nás dlouhá cesta, na které se dozvíme, jak mezi sebou kouzelníci komunikují, jak si předávají informace a jaké dopravní prostředky používají k cestování.
Co sledovat při čekání na 2. sérii HotD
Michal Krtouš
Druhá série Rodu draka se sice již natáčí, ještě nějakou chvíli si na ni však počkáme. Přijďte si poslechnout a nebo třeba sami navrhnout pár tipů na to, čím by se dalo toto dlouhé čekání zkrátit.
Budoucnost prstenů moci
Barbara Oudová Holcátová 
Jak to vypadá s druhou sezónou seriálu Prsteny moci od Amazonu? Jak je daleko příprava, a víme na co se máme těšit, nebo čeho se máme děsit? Nejžhavější novinky se dozvíte zde.
Průvodce Příčnou ulicí
Hana "Hanetka" Netušilová
Co všechno lze nalézt na Příčné ulici a co nám tam chybí, aneb Kam si kouzelníci chodí kupovat boty nebo prášek na praní?
Nejšílenější teorie z HotD
Martin Kratochvíl "Tormund"
Stejně jako u seriálu Hra o Trůny, i k novému seriálu fanoušci vymýšlejí všemožné teorie. Společně se podíváme na ty opravdu nejšílenější.
Čím je inspirovaný Rod draka?
T. "Brog" Kratochvíl
Z Písně ledu a ohně se stal fenomén oblíbený po celém světě a jedním z důvodů je určitě i to, že Martin si ke svým knihám bere inspiraci z celého světa. Z jakých historických událostí tedy čerpá on i tvůrci seriálu? Z jakých děl? Komu se podobají postavy? Přijďte se nechat inspirovat!
Future Line
Věda, moderní technologie, současnost a budoucnost lidstva. přednášky odborníků a fanoušků, pořady popularizátorů vědy, besedy a tematické diskuse s hosty...
E3 více >
Cestou na Mars
Julie Dobrovolná
Společně odkryjeme tajemství, jakým způsobem kosmický prostor ovlivňuje fyziologii lidského organismu a jak se tělo astronautů přizpůsobuje extrémním podmínkám vesmíru. Probereme, jak moc je u člověka reálná hibernace. A ukážeme si i nové objevy českých vědců na poli astronautiky.
Slavné díry ve fyzice
Novotná, Krtouš (MFF UK)
Černá, bílá, červí... co jsou zač, co mají společného a v čem se liší? Lze je v našem vesmíru nalézt? A pokud ano, kde a jak je lze pozorovat? Seznamte se s historií výzkumu těchto fascinujících fyzikálních objektů a současným pohledem na ně.
Kosmické pohony pro čtvrté tisíciletí
Vilém Maršík
Chemické raketové motory jsou dobré sotva k pomalému cestování po okolních planetách. Jak se jinak, lépe a rychleji dostaneme k okolním planetám, hvězdám a snad i galaxiím? Jak z hvězd čerpat více energie, než co dopadne na planetu? Jaké megakonstrukce nám pomohou? A další futuristické vize.
Nástupce ISS u Měsíce
Dušan Majer (Kosmonautix)
Mezinárodní vesmírná stanice nám výrazně rozšířila obzory, ale nebude tu věčně. Mezinárodní partneři se proto již začínají zamýšlet nad jejím nástupcem, který by měl vyrůst v blízkosti Měsíce. Tato stanice by nám měla pomoci připravit se na let k Marsu.
Vesmírné dotazy naživo
Dušan Majer (Kosmonautix)
Vše, co jste chtěli vědět o vesmíru a báli jste se zeptat.
Dušan Majer, známý český publicista a popularizátor kosmonautiky, bude odpovídat na otázky publika z oblasti dobývání vesmíru.
Digitální rovnováha
Miloslav Smutka
Život bez mobilu a internetu si už nedovedeme představit. Ale věděli jste, že používání sociálních sítí s sebou nese násobně vyšší riziko depresí, úzkostí a životní nespokojenosti? Nebo, že časté používání mobilu výrazně zhoršuje naše soustředění? Pojďme to probrat a říct si, co s tím.
Jak rozpoznat dezinformace
Miloslav Smutka
Dezinformace, hoax, propaganda, hybridní válka. To jsou jenom některé z pojmů, které slýcháme čím dál častěji. Dokážeme rozpoznat, která informace je pravdivá a která je lživá nebo zavádějící? Má smysl hledat pravdu? A existuje vůbec? Pojďme to zjistit!
Game Line
O videohrách, deskových a karetních hrách. Přednášky a tematické diskuse s tvůrci a vydavateli her, s hráči, redaktory a dalšími odborníky a fanoušky...
S2 více >
Jak vybírat deskovky
Charlie Kučera "Charlie"
Stalo se vám, že jste někdy na poslední chvíli vybírali někomu deskovku a nevěděli jste si rady? Nebo byste chtěli začít hrát deskovky a nevíte, co z nepřeberných možností vybrat? Na přednášce zazní jak přehled žánrů a typů deskovek, tak praktické rady pro výběr.
Kvíz: Postřehy z herních trailerů
Jan Stiess
Máte postřeh jako Altair? Dedukci jako Batman? Znalost trailerů není nutná, důležité je dávat pozor a nenechat proklouznout ani zrnko písku času!
Novinky v deskových hrách
Martin Kratochvíl "Tormund"
Pojďme se společně podívat, jaké hry vyšly nedávno, a na které se můžeme těšit v nejbližší době. Společně si představíme ty nejzajímavější.
Jak (ne)zemřít v Classic HC WoWku
Charlie Kučera "Charlie"
Vanilla servery WoWka se dočkaly oficiální verze oblíbené výzvy, ve kterém vaše postava může zemřít jen jednou a navždy. Přednáška obsahuje jak tipy na přežití, tak videozáznamy těžce nabytých zkušeností těch, kdo zemřeli před vámi.
Jak se překládají videohry a deskovky
Marek Tvrdý
Rádi byste věděli, jak probíhá překlad hry do češtiny? Na praktických ukázkách vám ukážeme proces lokalizace her od fáze překladu, přes dabing až po rozsáhlý testing. Praktické ukázky budou z fanouškovského překladu her Dragon Age Inquisition a Life is Strange.
Prokleté hry
Františka Pintová
Záhadné úkazy, podezřelé nehody a prapodivné bugy. Zajímá vás strašidelno? Máte rádi záhady? Pojďme přijít na kloub pár údajně prokletým hrám!
Cyberpunk 2077: historie a zajímavosti
Marek Tvrdý
Na začátku byly deskové hry a z nich vznikly počítačové zpracování dobrodružných příběhů. A podobná je i cesta studia CD Projekt, které začalo překlady deskovek a dneska pracují na několika videohrách zároveň. Pojďme si zopakovat jejich úspěchy i neúspěchy, bankroty i skvělé prodeje.
Sci-Fi Line
Stargate, Star Trek, Star Wars, Red Dwarf, Doctor Who a další sci-fi. Přednášky odborníků a fanoušků, besedy s hosty, soutěže...
S3 více >
Novinky ze světa Stargate
Eva Lipenská
Nestíháte sledovat veškeré novinky kolem Hvězdné brány? Pojďme se jimi společně probrat.
Zajímavosti o Trekkies v ČR
Jana "Xyll" Krčmářová
V přednášce vám pomocí okomentovaných ukázek představím tvorbu tuzemských Trekkies, kteří si rádi hrají nejen s videem, milují Star Trek a mají odvahu pouštět se i do větších projektů.
ČR č.2 v produkci ST fanfilmů na světě
Jana "Xyll" Krčmářová
Jako přímý účastník, který v Česku psal a píše historii ST fanfilmů, vám povyprávím, jak to začalo a jak jsme bezděky dokázali, stát se v této tvorbě doslova světovým fenoménem.
Dojmy ze Star Wars Celebration 2023
Eva Lipenská, Tomáš "Brog
Po sedmi letech se největší setkání Star Wars fanoušků opět vrátilo do Evropy, takže jsme se rozhodli, že se i my poprvé vypravíme potkat ty největší SW hvězdy, navštívíme panely a nakoupíme merch. Jak se nám tam líbilo? Jeli bychom znova? To se dozvíte na této přednášce.
Avatar - vznik, úspěch a budoucnost
M. Krtouš, M. Novotná
Ač má zatím jen dva díly, je Avatar jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějsích filmových sérií. Jaký je příběh jejího vzniku? Odkud filmy čerpaly inspiraci? Jak vypadalo natáčení? A co víme o budoucnosti této série? Tyto a další otázky zodpovíme v naší přednášce.
Vystřižené scény ze Stargate
Eva Lipenská
Více i méně známé vystřižené scény ze seriálů Stargate - znáte je všechny? Vsadím se, že alespoň jednu z nich jste ještě neviděli.
Světy Douglase Adamse
Veronika Rapošová "Rayne"
Douglas Adams - scénárista Doctora Who, autor Stopařova průvodce po Galaxii.... tak ho zná asi každý. Ale za tímhle jménem se skrývá stejná hromada věcí jako za číslem 42! Přítel Monty Pythonů a Toma Bakera, vynálezce "tatínka" Google.com a mnohem víc.
Workshop Line 1
Dílnička pro děti i dospělé. Vyrobte si nebo nakreslete dárek podle vašich oblíbených sci-fi a fantasy filmů, seriálů a her.
W2 v deskoherně více >
Taška s vlastním motivem
Kateřina Onderková "viki"
Přijďte si namalovat na plátěnou tašku svůj oblíbený motiv, nebo cokoli co Vás napadne.
Surprise workshop
Berenika Haladová
Přijďte se podívat, co se tu bude dít.
Výroba přívěsku nebo klíčenky
Pavla Kratochvílová
Rádi u sebe nosíte drobnou připomínku vašeho oblíbeného fandomu nebo hrdiny? Přijďte si k nám vyrobit přívěsek na krk nebo na klíče.
Animal Crossing přívěsky
Barbora Vodáková "applejack"
Vyrobte si originální doplněk s motivy z Animal Crossing.
Korunky z papíru
Jana Marková
Staňte se na okamžik králem nebo královnou prostřednictvím vlastnoručně vyrobené korunky.
Fandomové šperky
Soňa Hadravová "Daphne"
Máte jedinečnou možnost si vlastnoručně vyrobit náušnice, přívěšek nebo medailonek s nejrůznějšími fandomovými motivy. Pozor, omezené množství surovin. Proto vše do rozdání zásob!
Workshop Line 2
Dílnička pro děti i dospělé. Vyrobte si nebo nakreslete dárek podle vašich oblíbených sci-fi a fantasy filmů, seriálů a her.
W2 v deskoherně více >
Fantastické omalovánky
Soňa Hadravová "Daphne"
Musí být drak zelený nebo červený? Musí víla nosit jen veselé barvy? Jak podle vás vypadají bytosti z pohádek, fantasy a sci-fi světů? Fantazii se meze nekladou a je to jen na vás.
Comic-Con omalovánky
Šárka Hamáčková "elirwen"
Přijďte si vymalovat různá dobrodružství maskotů Comic-Conu.
Harry Potter kravaty
Jana Marková "Tali"
Vyjádřete svoji příslušnost k vaší koleji prostřednictvím kravaty v kolejních barvách.
Mozaikové mandaly
Michaela Bošková
Mandaly jsou úžasně zajímavé obrazce plné energie a tajemna. Dají se vytvořit různými způsoby. Zajímavý způsob je např. formou mozaiky, kterou si sami vyzkoušíte.
Vyrobte si příšerku
Vilém Maršík+ Jana Syrová
Bambulky, drátky, vlna, křidélka, karton, tavná pistole a hlavně hoooodně očiček a chapadel. Uděláte si roztomilého plyšáčka, který bude po nocích zkoušet pozřít vaši duši? Materiál, návody a inspirace k dispozici. Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn !
Nakreslete si své samolepky
Barbora Vodáková "applejack"
Přijďte si vyrobit svoje vlastní unikátní samolepky. Polepte si následně třeba notebook svými výtvory nebo udělejte někomu radost malým dárkem.